Skip to main content

Těhotenské týdny:

23. týden těhotenství (23. TT): Délka a hmotnost dítěte jsou orientační

Kolik měří a váží dítě ve 23. týdnu těhotenství?

Ve 23. týdnu těhotenství měří dítě od temena hlavy k patě 28 až 30 centimetrů. Je velké asi jako hlávka zelí. Protože je však velmi aktivní a neustále mění a zkouší různé polohy v děloze, je většinou nemožné je přesně změřit pouze pomocí ultrazvuku. Jeho přibližnou celkovou délku pomáhá lékaři stanovit vzorec s několika dílčími biometrickými měřeními (které lze snadněji získat pomocí ultrazvuku). Důležitá je délka femuru – stehenní kosti dítěte, která je nejdelší kostí každého člověka. K výpočtu lékař použije také obvod hlavičky, obvod pasu a biparientální diametr, tedy vzdálenost mezi dvěma spánkovými kostmi.

I tyto hodnoty je však třeba považovat za orientační. Je třeba vzít v úvahu drobné nepřesnosti měření, které jsou opět způsobeny především pohybovou aktivitou dítěte. Svou roli hrají také individuální rozdíly způsobené genetickými vlastnostmi rodičů.

Za orientační je třeba brát také hmotnost dítěte. Ve 23. týdnu těhotenství je to asi 450 gramů, což je téměř tolik jako půllitrová láhev minerální vody. Růst do délky a přibývání na váze se střídají rychlým tempem. Když dítě roste rychleji, přibírá méně – a naopak. Nemusíte se tedy obávat, když by jeden z těchto dvou parametrů na nějakou dobu stagnoval. Jsou to jen malé, pomyslné přestávky ve vývoji.

Vývoj dítěte

Ve 23. týdnu těhotenství se vyvíjí slinivka břišní. Tento orgán je důležitý pro produkci hormonů a regulaci metabolismu cukrů. Je považována za největší žlázu v lidském těle, u dospělého člověka měří 15 až 20 centimetrů a se táhne příčně přes horní část břišní dutiny pod žaludkem. V ní se nacházejí Langerhansovy ostrůvky, které produkují životně důležitý inzulín. Dítě ho potřebuje k metabolismu cukrů a k regulaci hladiny cukru v krvi. Dítě má v bříšku stále dostatek prostoru k pohybu. Využívá ho k „tréninku“ svalů, šlach a kloubů, ale i smyslů. Často se rychle přesouvá z jedné strany dělohy na druhou, což může vyvolat dojem, že čekáte dvojčata. V nadcházejících týdnech bude pro takové „výlety“ stále méně místa.

Ve vaší děloze, přesněji v plodovém vaku dítěte, se nachází asi půl litru plodové vody, která se pravidelně vyměňuje prostřednictvím placenty. S přibývajícími týdny těhotenství se její množství ještě bude zvyšovat. Dítě jí denně spolyká asi 400 mililitrů a procvičuje si tak trávení.

Možná to nevíte, ale už v této době se mohou objevovat tzv. „poslíčci“ – Braxton-Hicksovy kontrakce. Jejich úkolem je uvolňovat krček dělohy. Vaše tělo sa tak postupně připravuje na porod. Stahy se projevují nebolestivým, mírným tvrdnutím bříška. Nejsou nebezpečné, mohou však být nepříjemné. V takovém případě se trochu projděte, lehněte si nebo změňte polohu při sezení. Zhluboka se nadýchněte, vypijte sklenici vody. Když by kontrakce začaly být bolestivé a cítila byste je pravidelně a často, kontaktujte lékaře.

Šance dítěte na přežití při předčasném porodu se od této chvíle s každým dalším týdnem zvyšuje. Díky moderní medicíně a inovativním technologiím, které dokážou napodobit přirozené prostředí dělohy, jsou dnes odborníci schopni dobře pečovat o předčasně narozené děti.

Předčasný porod však stále představuje závažný zlom v životě matky i dítěte. Riziko můžete minimalizovat pravidelnými kontrolami u svého gynekologa a dodržováním jeho doporučení.

Co se s vámi děje ve 23. týdnu těhotenství?

Ve 23. týdnu těhotenství přiberete asi 250 až 300 gramů. Podobný přírůstek na váze uvidíte téměř každý týden po zbytek těhotenství. Pokud je to o něco více, nebuďte nervózní. Roste nejen dítě, ale také placenta, která musí zajistit dostatek živin, krve a kyslíku.

Můžete si vyrobit vlastní těhotenskou hmotnostní křivku a sledovat, jestli je „v normě“.

Všimla jste si, že jste dříve unavená a máte nedostatek energie? To proto, že vaše tělo pracuje na plné obrátky, aby zajistilo zdravý vývoj vašeho dítěte. Od 23. týdne těhotenství byste se měla vyvarovat náročných aktivit a delších procházek v přírodě, zejména ve svažitém terénu. Pokud se stále cítíte fit, klidně dělejte to, co je vám příjemné, ale zvolněte tempo.

Máte problémy s usínáním? I to má svoji příčinu: není jednoduché si najít vhodnou polohu, v níž by vás nic netlačilo, dobře se vám dýchalo a neomezovala byste děťátko. K tomu je třeba připočítat časté noční močení, pálení žáhy, křeče v lýtkách nebo nepříjemné noční sny.

Můžete mít následující příznaky

Zvýšené nutkání na močení

Děloha se zvětšuje, tlačí na močový měchýř a zmenšuje jeho objem, takže musíte častěji chodit na toaletu. Problémem se stává delší pobyt mimo domov nebo práci bez možnosti odskočit si na toaletu. Přesto nepřestávejte pít, naopak zvyšte příjem tekutin. V těhotenství je tělo potřebuje ještě více než kdy jindy.

Unavená a bez energie

Jste často malátná a máte problém s nedostatkem energie? Možná máte málo železa. Přibližně 20 % těhotných žen trpí nedostatkem železa ve 23. týdnu těhotenství. Váš gynekolog zjistí hladinu železa z krevního testu.

Cítíte se mdlá, vaše kůže je bledá a odpočinek vám nepřináší očekávanou úlevu? Nedostatek železa můžete kompenzovat stravou bohatou na železo nebo speciálními potravinovými doplňky. To je důležité i pro vašeho potomka, kterému železo zajistí dostatek kyslíku v krvi. Přečtěte si víc k tématu železo a zjistěte, které potraviny jsou obzvláště bohaté na železo. Nezapomeňte však, že k železu patří dostatek tekutin a pohybu, jinak může způsobit zácpu.

Také váš krevní tlak může být příčinou toho, že máte málo síly a energie. Mnoho těhotných žen, zejména ve střední fázi těhotenství, trpí nízkým krevním tlakem. Je to proto, že oběhový systém je zaneprázdněn zvyšováním průtoku krve a zásobováním placenty. Pravidelné sledování krevního tlaku vám i vašemu gynekologovi poskytne informace o jeho hodnotách a o tom, co dělat, pokud je již opravdu nízký.

Nejlepší tipy ve zkratce

  • Pořiďte si kalhoty s nastavitelným pasem – neomezují bříško, poskytují pohodlí vám i miminku.
  • Vyhledejte si informace o různých technikách přebalování a typech plenek.
  • Znáte antistresové omalovánky a mandaly pro dospělé? Pomohou vám uklidnit se. Nezapomeňte na relaxační hudbu.
  • Zeptejte se své porodní asistentky na vybavení pro kojení a vhodnou literaturu.
  • Zoufale toužíte po sladkém? Sáhněte raději po ovoci než po čokoládě nebo sušenkách.

Zeptejte se lékaře nebo porodní asistentky

 

Proč jsem tak velmi unavená?

Pokud vás únava omezuje v každodenním životě, požádejte svého gynekologa o kontrolu hladiny železa v krvi a krevního tlaku. Pravidelně si doma měřte krevní tlak. Pokud se nedaří vám, nebude prospívat ani vašemu děťátko. A samozřejmě to platí i naopak.

 

Plánuji kojit. Co mám pro to udělat?

Zeptejte se porodní asistentky na přirozený mechanismus kojení. Princip je založen na nabídce a poptávce. To znamená, že novorozenec určuje rytmus kojení a vaše tělo se mu přizpůsobuje. Pro úspěšné kojení je velmi důležitá vzájemná „spolupráce“, zejména v prvních dnech a týdnech po porodu.

Pokud si tuto zásadu osvojíte a poučíte se ze zkušeností ostatních matek, vyhnete se problémům a zvládnete výzvy, jež vás čekají.

Zeptejte se své porodní asistentky, které pomůcky ke kojení skutečně potřebujete a které si můžete v případě potřeby půjčit.