Skip to main content

Těhotenské týdny:

12. týden těhotenství (12. TT): Je čas to oznámit

Jste ve 12. týdnu těhotenství a na konci třetího měsíce. Informujte o tom svého zaměstnavatele, pokud jste tak ještě neučinila. Jestliže pracujete v rizikových podmínkách nebo v rizikových profesích, můžete mít nárok na úpravu pracovních podmínek, případně na úpravu pracovní doby nebo jiné úlevy a změny. Obecně se na vás vztahuje zákaz výpovědi, protože se nacházíte v takzvané ochranné lhůtě. Vás však pravděpodobně nejvíce zajímá, jaké pokroky dělá vaše dítě. Můžete si být jistá, že velmi velké – mimo jiné si neustále procvičuje nově nabyté reflexy.

Kolik měří a váží dítě ve 12. týdnu těhotenství?

Ve 12. týdnu těhotenství měří vaše ratolest již více než 5 centimetrů. To odpovídá rozměrům většího slepičího vejce. Váží kolem 16 gramů. Tyto údaje jsou pouze přibližné, protože dítě se v děloze neustále pohybuje. Roli hrají také individuální rozdíly v rychlosti vývoje a genetická výbava matky a otce. Tyto faktory mohou vést k odchylkám, které se liší od průměrných tabulkových hodnot. Rozdíly v délce a hmotnosti se začínají projevovat zejména od 13. týdne těhotenství, tedy ve 2. trimestru.

Vývoj dítěte

Ve 12. týdnu těhotenství dítě skutečně roste „jako z vody“. Důležité vnitřní orgány, například žaludek, začaly plnit své funkce. V této fázi již dítě dokáže polykat malé množství plodové vody, i když ji stále občas vyplivne. Tímto způsobem se trénuje nejen polykání a přijímání potravy, ale také dýchání. Tyto činnosti budou pro ně po narození životně důležité, což samozřejmě vyžaduje hodně cviku. I novorozenec, který hltavě pije z matčina prsu, se často „zakucká“. Po narození potřebuje ještě více praktického výcviku, aby se naučil přijímat potravu bez větších obtíží.

Dítě je ve 12. týdnu těhotenství velmi aktivní a plně využívá volný prostor v děloze ke „gymnastice“. Dělá kotrmelce, přetáčí se ze strany na stranu, kope rukama i nohama.

Vývoj nervové soustavy pokračuje. Mozek a nervové dráhy zodpovědné za vedení vzruchů reagují na první podněty. Pokud má děťátko pocit, že má něco před ústy, spustí se sací reflex. To je velmi důležité pro přežití novorozence, protože zajišťuje jeho výživu v prvních měsících po narození.

Zkušený lékař rozpozná na ultrazvukové obrazovce nepatrné pohyby očních víček. Oční bulvy se stáčejí dolů a nahoru, což stimuluje reflex, který zajišťuje úplné zavření víček. Dítě si také trénuje další reflex. Pokud ucítí vnější tlak na matčino bříško, rychle se odtáhne. To se však později změní. Když cítí jemné pohyby zvenčí, například pohlazení, začne reagovat otočením směrem k břišní stěně.

Pohlaví potomka se ještě stále nedá určit. Možná po tom ani netoužíte, možná naopak hoříte nedočkavostí. Ve druhém případě buďte trpělivá, budete muset ještě několik týdnů počkat. Lékař zjistí, zda čekáte holčičku, nebo chlapečka, až v 16. a vyšším týdnu těhotenství. Může vám však již s jistotou říci, zda čekáte jedno dítě, nebo dvojčata.

Co se s vámi děje ve 12. týdnu těhotenství?

Čekáte netrpělivě, kdy konečně ucítíte první pohyby miminka? Ještě chvíli potrvá, než vám ten malý človíček v bříšku dá najevo, že je tady. Šance, že pocítíte jeho jemné pohyby, se sice s rostoucí velikostí zvyšuje, ale nemějte velké oči. Někdy si můžete požadované pohyby zaměnit s činností vlastních střev.

Můžete mít tyto příznaky

Zaoblujete se

Jiný stav začíná být viditelný, zaoblujete se. Pupek se mírně vydouvá, zejména pokud čekáte druhého nebo třetího potomka. Nebojte se ručičky na váze – přibývání na váze je přirozeným důsledkem ukládání zásob. Tělo si zkrátka připravuje energetickou rezervu, ze které dokáže v případě nouze pokrýt zvýšené nároky matky i dítěte. Když o svém stavu budete informovat rodinu nebo přátele, počítejte s tím, že všichni okamžitě zaměří svou pozornost na vaše bříško.

Za týden přiberete 250 až 300 gramů. Je čas myslet na těhotenské oblečení, protože volnější oděv vám brzy nebude stačit. Díky váhové kalkulačce HiPP můžete svůj přírůstek hmotnosti sledovat a kontrolovat.

Záleží jen na vás, kolik přiberete. Důležitým aspektem je zdravé stravování. Nejezte „za dva“ – jezte dvakrát zdravěji. Kromě vyvážené stravy dbejte na dostatek pohybu.

Nedostatek živin

Býváte vyčerpaná? Únava je přirozeným průvodním jevem těhotenství. Pokud je však velmi intenzivní a laboratorní hodnoty železa ve vašem těle klesly pod určitou hladinu, je pravděpodobně něco špatně ve vaší stravě. Ujistěte se, že máte ve stravě dostatek železa – zejména pokud jste vegetariánka nebo veganka.

Obecně platí, že vegetariánství a těhotenství se vzájemně nevylučují. Pokud vaše strava obsahuje mléko nebo mléčné výrobky, nic vám nebrání jíst v těhotenství vegetariánským způsobem. Dbejte na to, aby ve vašem jídelníčku nechyběly žádné živiny potřebné pro vaše zdraví, ale také pro zdravý vývoj vaší ratolesti. Dbejte zejména na to, abyste maso a ryby nahradila jinými potravinami bohatými na bílkoviny a železo.

Nedostatek železa často způsobuje ženám zdravotní problémy i v běžném životě. Projevuje se anémií, tj. chudokrevností. V těhotenství je však anémie nebezpečnější, protože se zvyšuje zátěž na organismus matky. Její srdce přečerpává větší objem krve a plíce dodávají mnohem více kyslíku. Zvyšují se nároky na krevní oběh, který už nepracuje jen pro ni, ale stará se také o potřeby nenarozeného dítěte. Železo se ve stravě vyskytuje ve dvou základních formách – organické, hemové železo, je živočišného původu, a anorganické, nehemové železo, je rostlinného původu. Železo z masa je pro tělo lépe stravitelné než železo rostlinného původu. Železo z hrachu, špenátu, tmavého ovoce a celých zrn se vstřebává mnohem hůře. Chcete podpořit vstřebávání železa do krve? Pomůže vám vitamin C.

Dbejte na to, abyste jedla potraviny s vysokým obsahem železa a ovoce s vysokým obsahem vitaminu C, například šťávu z červených plodů HiPP.

Jste veganka, což znamená, že nejíte maso, ryby, mléčné výrobky a vejce? V takovém případě je přísun důležitých živin během těhotenství složitější. Pokud jste se dosud stravovala pouze vegansky, poraďte se se svým gynekologem a odborníkem na výživu. V případě nedostatku živin byste měla užívat vhodné výživové přípravky.

Nejlepší tipy ve zkratce

  • Pokud jste vegetariánka nebo veganka, kupte si kuchařku pro tuto formu výživy a prostudujte si komplexní odborné informace.
  • Naplánujte si pravidelné návštěvy těhotenské poradny. Nezapomínejte na preventivní vyšetření u specialistů, které jste již dříve navštěvovala – například u imunoalergologa, endokrinologa nebo diabetologa. 
  • Než si koupíte nové oblečení, zeptejte se příbuzných a kamarádek, zda jim ve skříni zbytečně nevisí nějaké nepotřebné těhotenské věci.

Zeptejte se lékaře nebo porodní asistentky

Jsem neuvěřitelně unavená. Co se za tím skrývá?

Pokud pociťujete častou nebo výraznou únavu, požádejte svého gynekologa o kontrolu krevních hodnot. Tímto způsobem lékař rychle rozpozná možný nedostatek železa nebo jiné důležité látky ve vašem organismu. Poradí vám, jak se správně stravovat, a předepíše vám vhodné doplňky stravy.