Skip to main content

Těhotenské týdny:

34. týden těhotenství (34. TT): Užívejte si poslední týdny těhotenství

Konec 34. týdne je zákonnou hranicí pro nejzazší termín nástupu na zákonnou mateřskou dovolenou. Nejpozději 6 týdnů před plánovaným termínem porodu byste tedy měla předat svou práci kolegům nebo zástupci, který vás v práci nahradí po dobu mateřské dovolené. Vyřídila jste si všechny formality? Potřebné dokumenty od gynekologa zašlete svému zaměstnavateli nebo přímo sociální pojišťovně.

Kolik měří a váží dítě ve 34. týdnu těhotenství?

Váš potomek spatří světlo světa již za několik týdnů a v tuto chvíli měří 45 centimetrů. To je velikost velkého římského salátu. Váží přibližně 2237 gramů a stále rychleji se blíží cílové porodní hmotnosti. Během zbývajících týdnů těhotenství bude postupně růst a přibývat na váze. Samozřejmě, že ne každé dítě „dodržuje“ uvedené míry a váhy, na jeho velikost mají vliv i dědičné faktory.

Vývoj dítěte

Vývoj smyslů značně pokročil. Ve 34. týdnu se sluch dítěte ještě více zdokonaluje. V této fázi vývoje vnímá obzvláště dobře vysoké tóny. Pozorně naslouchá hlasům, zvukům a hudbě, kterou posloucháte, a zapamatuje si je. Po narození mu budou připadat známé a budou pro něj uklidňující.

Kosti miminka jsou ve 34. týdnu plně vyvinuté, ale ještě se musí zpevnit. K tomu je zapotřebí dostatečný přísun vápníku, který zajistí zesílení kostní hmoty. Pozor, pokud nemáte dostatek vápníku ve stravě, může si dítě vzít vápník přímo z vašich kostí. Ani v době narození však kosti nejsou zralé – jejich tvrdnutí pokračuje. Na tomto procesu se velmi podílí vitamín D, který se nachází v mateřském mléce, ale bohužel jen ve velmi omezeném množství. Podle současných doporučení by měly všechny novorozené děti dostávat denně vitamínový doplněk ve formě kapek až do věku dvou let. Kapky se přidávají nejčastěji do mléka a předepíše vám je dětský lékař hned při první novorozenecké prohlídce.

Plíce konečně dozrávají. Díky důležitému proteinu zvanému surfaktant jsou nyní schopny pracovat samostatně. Porod v této době je však stále považován za předčasný a novorozenec z tohoto období těhotenství je stále pouze mírně až středně zralý. Imunitní systém se již proti některým infekcím brání. Dítě polyká plodovou vodu a močí do ní. Nebojte se, je sterilní a mění se přibližně každé tři hodiny. Ve střevech se hromadí smolka – první stolice, která svým vzhledem připomíná asfalt. Kůže získá narůžovělou barvu a už není tak průsvitná a vrásčitá jako dříve. Ochranná vrstva maziva pokrývá tělo a vytváří bariéru proti případným bakteriím. Pokožka ho produkuje i po narození, proto se nedoporučuje novorozence příliš často koupat, aby se mazivo zbytečně nesmylo. V této době vlasy na hlavě intenzivně rostou. Některé děti se rodí s hustým strništěm, jiné mají jen několik jemných chloupků. Během několika měsíců dítěti vypadají první vlásky a dorůstají nové. Mění se také jejich barva.

Dítě má v děloze stále méně prostoru k pohybu, může se celým tělem otáčet pouze z jedné strany na druhou. Dvojčata mají o to větší problém s prostorem, o to intenzivnější mohou být jejich pohyby. Dokonce i ultrazvukové vyšetření je u dvou dětí obtížnější, protože těla se na obrazovce často překrývají. To ztěžuje práci lékaři, který se snaží zachytit rytmus obou srdíček, případně provést jiná potřebná vyšetření.

Varlata chlapce jsou v šourku sestouplá již ve 34. týdnu těhotenství. Při ultrazvukovém vyšetření se šourek jeví v poměru k tělíčku poměrně velký a i po narození se zdá být nafouklý. Je to proto, že jeho kožní vak zadržuje velké množství vody. Po několika dnech života se však šourek zmenší.

Dítě je postupně přesouváno do výchozí porodní polohy, která mu umožní normální a přirozený porod. Ve 34. týdnu je již obvykle v podélné poloze hlavičkou dolů směrem k pánevnímu vchodu. To platí pro většinu dětí, ale zdaleka ne pro všechny. Nebojte se, pokud jste výjimkou – lékař bude polohu vašeho dítěte sledovat při každé kontrole.

Náš tip

Jestliže se dítě ještě neotočilo do konečné porodní polohy, může vám gynekolog při kontrole nabídnout otočení dítěte zevním pohmatem. Tento manévr se provádí kolem 35. týdne, kdy je v děloze ještě dostatek plodové vody a dítě není tak velké. Pokud je úspěšný a dítě se otočí, máte větší šanci porodit přirozeně a vyhnout se císařskému řezu. V zahraničí se jedná o běžnější zákrok, který se obvykle provádí přímo na porodním sále. V každém případě tato technika není vůbec nová. V době, kdy se stále častěji hovoří o rizicích císařského řezu, zažívá částečnou renesanci, i když zde s ním lékaři nemají tolik zkušeností jako v západnějších částech Evropy. Nepomáhá ani skutečnost, že ženy, které jsou na konci těhotenství oprávněně citlivější, nemají dostatek informací o jeho bezpečnosti. 

Existují i jiné metody, které stimulují dítě k tomu, aby se posunulo do správné polohy. Kromě Kegelových cviků zaměřených na posílení pánevního dna jsou vhodné také klasický kočičí hřbet, krejčovský sed nebo upravený podřep.

Dítě by mělo zaujmout konečnou porodní polohu asi čtyři týdny před porodem. Některé děti se však otočí na poslední chvíli až během předporodních kontrakcí. Jiné se vůbec neotočí do správné polohy. V tomto případě gynekolog navrhne porod sekcí, tedy císařským řezem.

Co se s vámi děje ve 34. týdnu těhotenství?

Těhotenství vás zatěžuje čím dál víc. Pravděpodobně jste již nastoupila na mateřskou dovolenou. Hoďte pracovní povinnosti za hlavu a soustřeďte se na sebe. Snažte se co nejvíce relaxovat a připravit se na porod a na život s novým členem rodiny. Několik následujících měsíců mu budete věnovat veškerou svou pozornost a péči.

Během mateřské dovolené, pokud splňujete podmínky stanovené zákoníkem práce, máte nejprve nárok na pravidelnou peněžitou pomoc v mateřství, která se vypočítává z vašeho platu. Dávka se poskytuje po dobu 28 týdnů (nebo 37 týdnů, pokud žena porodí dvojčata nebo více dětí). Peněžitou pomoc v mateřství můžete začít pobírat 8–6 týdnů před očekávaným datem porodu, přičemž termín nástupu si můžete určit sama.

Po jejím skončení můžete požádat o rodičovskou dovolenou. Zaměstnavatel je povinen vám ji poskytnout do tří let věku dítěte, v některých případech do šesti let. Během tohoto období máte nárok na rodičovský příspěvek od státu.

Můžete mít tyto projevy a příznaky

Připravte se na značnou únavu, ale nesnažte se ji přemoci kofeinem. Spíše si dopřejte dostatek odpočinku, cvičte vhodné cviky a věnujte čas procházkám v přírodě. Únavu obvykle doprovází nespavost a podrážděnost. Stále přibíráte na váze, vaše pohyby jsou stále těžkopádnější. I obyčejné věci děláte s rostoucím úsilím. Váha dítěte a uvolnění děložních vazů vám může způsobit intenzivnější bolesti v oblasti krční a křížové páteře, ale také v pánvi. Pravděpodobně se vám také hůře dýchá. Můžete mít průjem nebo mírnou nevolnost. Krvácejí vám dásně, máte ucpaný nos, pálí vás žáha, otékají vám končetiny a často chodíte na toaletu? Všechny tyto příznaky jsou přirozeně spojeny s posledními týdny těhotenství.

Tlak na pánevní dno

Můžete pociťovat neobvyklý tlak na pánevní dno, který souvisí s rostoucí hmotností dítěte. Tlak se může dále zvyšovat při děložních kontrakcích, které způsobují pokles bříška a posun dítěte stále níže do malé pánve. Nepříjemné pocity můžete zmírnit jednoduchým cvikem, který znáte z těhotenských cvičení jako pánevní houpačku. Jemné pohyby pomáhají uvolnit kostěný pánevní prstenec a napětí v okolní tkáni.

Náš tip

Při křížových bolestech, bolestech krční páteře nebo pánve vám poskytne oporu těhotenský pás. Je pružný a podle potřeby se přizpůsobuje rostoucímu břichu. Reflexní masáž rukou a nohou vám pomůže při bolestech páteře a špatném spánku. Pokud nemáte čas navštívit fyzioterapeuta, požádejte o pomoc svého partnera. Rád vám vyhoví.

Falešný poplach není trapas

Tašku s věcmi do porodnice si uložte na stabilní místo, o kterém víte nejen vy, ale i váš partner nebo jiný příbuzný nebo kamarádka. Až to na vás přijde, nebudete ji ve shonu hledat – vezmou ji oni. Jako prvorodička nemusíte být schopna rozeznat cvičné stahy dělohy od pravých a můžete jít do porodnice předčasně. Vyvolala jste falešný poplach? Vždy je to lepší, než kdybyste zaváhala a stalo se něco vážného.

Cvičné, nebo pravé?

Vaše tělo se začíná stále intenzivněji připravovat na porod.  Nepravidelných kontrakcí, „poslíčků“, přibývá, ale neměla byste jich cítit více než čtyři za hodinu a neměly by být bolestivé. Nevíte, jestli je ten správný čas na příchod miminka? Pomůže vám, když rozpoznáte některé z těchto příznaků příchodu miminka na svět:

  • Kontrakce jsou pravidelné a mnohem intenzivnější než dříve.
  • Cítíte bolest v křížové oblasti a naléhavý tlak na pánevní dno.
  • Máte silné křeče, které připomínají menstruační bolesti.
  • Váš plodový vak praskne a odteče plodová voda.
  • Uvolní se hlenová zátka a s ní i krvavý hlen.

Nejlepší tipy ve zkratce

  • Myslite již nyní na období bezprostředně po porodu a na období kojení. Připravte si do tašky potřebné osobní věci: praktické podprsenky, noční košili s horním zapínáním, bavlněné kalhotky, teplé ponožky, přezuvky, žabky do sprchy, ručníky, větší hygienické vložky, kulaté vložky do podprsenky, mast na bradavky s vápníkem nebo měsíčkem, kosmetiku na obličej a toaletní potřeby.
  • Máte bolesti břicha? Zjistěte, zda se jedná o cvičné, nebo skutečné kontrakce. Sledujte čas a měřte rozestupy kontrakcí (cvičné kontrakce jsou nepravidelné a trvají jen několik sekund). Lehněte si do vany s teplou vodou. Cvičné kontrakce ve vodě ustoupí, skutečné kontrakce naopak zesílí.
  • Máte chuť na sex? Pokud nemáte rizikové těhotenství a žádné neobvyklé zdravotní potíže, nemusíte si nic odpírat. Do svého milostného života můžete zařadit také masáž hráze.

Zeptejte se svého lékaře nebo porodní asistentky

K čemu slouží masáž hráze?

Hráz je oblast mezi pochvou a konečníkem. Jejímu natržení nebo nastřižení během porodu můžete zabránit tím, že ji budete v posledních týdnech těhotenství každý den jemně masírovat speciálním olejem. Tkáň kolem hráze se masáží uvolní, změkne a stane se pružnější. Hlavička dítěte pak snadněji projde hrází, čímž se sníží riziko poranění a nutnost nastřižení.

Pokud máte porodní asistentku, požádejte ji o pokyny k masáži hráze a tipy na vhodné masážní oleje. Informace můžete najít také na internetu nebo si nechat poradit od zkušenějších matek.

Co mám dělat, když se dítě nechce otočit hlavičkou dolů?

Někdy stačí změnit polohu a jemně opakovaně zvedat pánev. Dítěti mohou být tyto pohyby nepříjemné a může se přetočit.

Impulzem k otočení může být světlo baterky. Schovejte se pod přikrývku, abyste byla ve tmě, a posviťte si baterkou na břicho. Přesunujte paprsek světla směrem k podbřišku. Dítě může být zvědavé a otočit se ke zdroji světla.

Dítě může být také přitahováno zvukem. Připevněte si na kalhoty u pupíku pytlík s mincemi nebo kuličkami, aby při pohybu cinkaly. Dítě se otočí za zdrojem zvuku.

Mnohé ženy tvrdí, že tyto babské triky opravdu fungují. Vaše porodní asistentka nebo jiné maminky vám jistě poradí další tipy, které by mohly přimět dítě ke změně porodní polohy. Vyhnete se tak komplikovanějšímu porodu nebo císařskému řezu.