Skip to main content

Těhotenské týdny:

31. týden těhotenství (31. TT): Už máte připravený plán porodu?

Začal 31. týden těhotenství, vaše napětí a vzrušení roste – pomalu, ale jistě se blíží finále. Za deset týdnů budete mít za sebou porod a v náruči budete držet své vytoužené miminko. Jistě jste si k němu již vytvořila silné citové pouto. Umožněte svému partnerovi, aby se s ním také sblížil, povzbuzujte ho v tom, protože brzy budete rodina.

Kolik měří a váží dítě ve 31. týdnu těhotenství?

Ve 31. týdnu dítě měří 41,5 až 41,8 centimetrů. Představte si pořádně vzrostlou hlávku červeného zelí – zhruba tolik měří nyní. Ještě nedosáhlo velikosti, kterou bude mít, až přijde na svět. V nadcházejících týdnech však nebude růst tak rychle jako doposud, ale o to více bude přibývat na váze. Až do porodu bude přibírat dětský tuk a zakulacovat se. Nyní váží asi 1575 gramů – jako novorozenec bude mít v závislosti na dědičných předpokladech i více než dvojnásobek.

Vývoj dítěte

Vývoj plic pokročil

Dítě neustále roste a přibývá na váze. Většina vnitřních orgánů již dolaďuje svoje funkce a zdokonaluje je. Vývoj plic však ještě není dokončen, i když i ten je již v pokročilém stadiu. Ve 31. týdnu je v plicích přítomna ochranná bílkovina surfaktant, která zajišťuje, že se plíce po narození plně nafouknou a novorozenec může sám dýchat. Protože tato látka zabraňuje slepení plicních sklípků po nadechnutí, výrazně zvyšuje šanci novorozence na přežití. Kdyby se narodil v tomto týdnu, nemusel by už být napojen na externí dýchací přístroj, stačilo by pouze asistované dýchání.

Změna polohy

Vaša ratolest má v bříšku stále méně místa, takže se výrazně méně pohybuje. Je nejvyšší čas, aby se pomalu otočila hlavičkou dolů, tj. aby zaujala polohu, kterou bude mít při porodu. Se zkříženýma nohama se přitiskne ke stěnám dělohy a otočí hlavu směrem k porodním cestám, kterými se bude během porodu tlačit ven.

Někdy se však děťátko otáčí koncem pánevním, tj. dolů zadečkem nebo nožičkama anebo příčně. Nemusíte se obávat, že by v tuto chvíli bylo ve špatné pozici, na otočení má ještě dost času. 90 % dětí zaujme optimální podélnou polohu hlavou dolů přibližně čtyři týdny před porodem – ještě předtím, než matka dostane porodní kontrakce. Polohu dítěte v děloze bude nyní pravidelně kontrolovat váš gynekolog.

Cyklus spánku a bdění

Děťátko má ve 31. týdnu těhotenství vybudovaný rytmus spánku a bdění. Spí až 15 hodin denně. Nejspokojenější je, když chodíte – váš pohyb ho pohupuje a kolébá. Obvykle se probudí, když si sednete nebo lehnete a odpočíváte. Můžete pak mít nepříjemné pocity, protože jeho rychlé pohyby často zasahují vaše vnitřní orgány. Pokud nespí, má oči otevřené a vnímá vše, co mu dovolí matné načervenalé světlo pronikající děložní stěnou. V závislosti na intenzitě světla se mu také rozšiřují a zužují zornice. Duhovka je tmavě modrá – toto zbarvení přetrvává až do narození. Jeho barva se mění až několik týdnů po narození. Oční pigment potřebuje k dokončení své tvorby denní světlo, takže odpověď na otázku „po kom zdědilo dítě barvu očí“ bude nějakou dobu trvat.

Vývoj pohlavních orgánů

Čekáte chlapečka? V této době varlata sestupují z břišní dutiny do šourku. Také pohlavní orgány dívek získávají svou konečnou podobu. Klitoris však stále výrazně vystupuje, protože vnější stydké pysky jsou příliš malé na to, aby ho zakryly.

Co se s vámi děje ve 31. týdnu těhotenství?

Nejraději byste už všechno měla za sebou. Na jedné straně se nemůžete dočkat porodu, na druhé straně vás tíží strach z něj. Obavy jsou přirozené, ale mějte je pod kontrolou. Měla byste již mít vypracovaný porodní plán. To znamená, abyste měla jasné odpovědi na otázky: Jak chcete rodit? Chcete, aby byl u porodu přítomen partner nebo jiný člen rodiny? Chcete jít do veřejného, nebo soukromého zařízení? Pokud jste si ještě nevybrala porodníka a porodnici, učiňte tak co nejdříve. Jste v kontaktu s porodní asistentkou, která se o vás a novorozence postará? Určitě vám poradí. Pokud ne, zeptejte se kamarádek, které již rodily, nebo si přečtěte reference matek na internetu. Upozorňujeme, že se jedná o jejich subjektivní hodnocení, které je třeba brát s rezervou. V této době byste také měla mít představu o tom, ke kterému pediatrovi budete s dítětem chodit. Pokud máte starší dítě, toto dilema už pro vás pravděpodobně není problém.

Můžete mít následující projevy a příznaky

Vaše myšlenky se točí hlavně kolem dítěte

Stále častěji se zabýváte myšlenkami na výbavičku pro dítě. V obchodech na vás číhá obrovské množství roztomilých bundiček, svetříků, miniaturních džín a botiček. Nepodléhejte však nákupní horečce, nakupujte chytře. Sestavte seznam, který zohlední několik kritérií. Důležitá je především funkčnost. Vybírejte bavlněné kousky, které se dobře perou a žehlí, nenapodobují oblečení pro dospělé a dají se rozepnout u krku a mezi nožičkama. Nezapomeňte, že dítě v prvních týdnech a měsících velmi rychle roste, takže budete věci ze skříně velmi rychle vyřazovat. Potřebujete jen několik kusů, které budete střídat. Výběr oblečení závisí také na tom, v jakém ročním období se dítě narodí. Bude to letní, nebo zimní dítě? Kromě toho určitě dostanete spoustu oblečení i od příbuzných nebo přátel. Možná jste již také připravila základní oblečení pro dítě do porodnice. Nezapomeňte si zabalit věci, které budete potřebovat po porodu, a také potřeby a kosmetiku pro novorozence a pro vás. Přečtěte si víc o základní výbavičce pro novorozence.

Tělo stávkuje

Někdy máte pocit, že vaše tělo stávkuje. Těžko se vám dýchá, protože zvětšující se děloha tlačí na plíce a bránici. Otékají vám nohy a máte problémy se zády. V noci špatně spíte, neklidně se převalujete v posteli, protože nemůžete najít správnou polohu. Zvýšené nucení na močení vás vyrušuje z nočního spánku. Můžete trpět pálením žáhy, zejména po jídle. Proto byste měla jíst menší porce a častěji. Děloha také vyvíjí tlak na střeva, což zpomaluje metabolismus a způsobuje zácpu. Obtížně se vám sedí a vstává. Instinktivně se držíte za bříško, které chcete chránit, a za záda, ve kterých hledáte oporu. Zavazování tkaniček budete muset brzy přenechat partnerovi. Raději je vyměňte za boty, do kterých se snadno obujete.

Inkontinence

Tlak dělohy, ale i hlavičky dítěte na pánevní dno způsobují únik moči, odborně stresovou inkontinenci. Tento problém vás zaskočí, když se smějete, kýcháte nebo kašlete, zejména pokud máte plný močový měchýř. Zmírněte ho pravidelným tréninkem pánevního dna, známým jako Kegelovy cviky. Pokud na ně nemáte čas, nacvičte si alespoň základní cvik: ve stoje stáhněte svaly pánevního dna, jako byste zadržovala moč. Podržte deset sekund. Opakujte během dne, kdykoli můžete.

Syndrom karpálního tunelu

Pociťujete nepříjemné brnění nebo mravenčení v rukou? Příčinou může být syndrom karpálního tunelu, který se nachází v přední části zápěstí. Prochází jím nerv, který řídí citlivost a pohyblivost celé ruky a ovládá svaly a šlachy, jež spojují ruku s předloktím a ramenem. Komprese tohoto nervu se projevuje bolestí v zápěstí, ale také pocitem brnění a mravenčení v prstech ruky s výjimkou malíčku. Syndrom odezní několik dní po porodu, ale pokud je vám nepříjemný, informujte svého lékaře.

Pupek se vydouvá směrem ven

Ve 31. týdnu těhotenství se pupek začíná zplošťovat a vyklenovat směrem ven. V létě je vidět zejména na světlém oblečení. Příčinou je natahování kůže na rostoucím břiše. Čím dál výraznější je i hnědá čára směřující od pupku ke stydké kosti (linea nigra).

Nejlepší tipy ve zkratce

  • Netrapte se s obouváním, pořiďte si dlouhý obouvák a pohodlné boty bez tkaniček.
  • Pokud trpíte dočasnou stresovou inkontinencí způsobenou oslabením svalů pánevního dna, používejte hygienické vložky.
  • Zařizujete dětský pokoj nebo dětský koutek? Použijte netoxické barvy a laky na stěny, abyste vykouzlila pěkné barevné odstíny.
  • Přemýšleli jste o tom, jak chcete své dítě přepravovat? Chcete ho spíš vozit v kočárku, nebo nosit v šátku? Většina rodičů volí kombinovanou formu.

Zeptejte se lékaře nebo porodní asistentky

Stojí za to uvažovat o odběru pupečníkové krve?

Pupečníková krev je krev novorozence, která se po narození nachází v placentě a pupečníku. Obsahuje kmenové buňky, které se používají při mnoha závažných onemocněních. Protože jsou mladé, mají vysokou schopnost dělení a ještě nejsou zatíženy nemocí, mohou opravit mnoho tkání poškozených nemocí.

Dříve se placenta a pupečník automaticky likvidovaly ihned po porodu. Dnes máte možnost nechat si odebrat pupečníkovou krev a uložit ji zmrazenou buď ve veřejném registru, nebo v rodinné bance. Za uložení ve veřejném registru nic neplatíte, ale krev darujete jako anonymní osoba, takže může být použita pro kohokoli, kdo ji potřebuje. Uložení v soukromé bance je zpoplatněno, ale máte jistotu, že je v případě potřeby budou moci využít vaše děti nebo členové rodiny. V obou případech je nutné požádat o vyzvednutí a uskladnění před doručením. Ne všechny nemocnice to dělají.

Rozhodnutí je na vás. Při narození vám může, ale nemusí být odebrána pupečníková krev s kmenovými buňkami. Poraďte se se svým gynekologem nebo porodní asistentkou.