Těhotenské týdny:
21. týden těhotenství (21. TT): Děťátko bdí i spí
Kolik měří a váží dítě v 21. týdnu těhotenství?
V 21. týdnu těhotenství měří váš potomek přibližně 27 centimetrů. To je délka velké mrkve nebo chřestu.
Váží zhruba 350 gramů, takže má hmotnost lilku. Netrvá dlouho a dosáhne půl kilogramu.
Vývoj dítěte
Hlavním rysem vývoje v 21. týdnu je tvorba fontanel – lupínků, které chrání stále se zvětšující mozek dítěte. Jedná se vlastně o vazivová spojení v místě, kde se stýkají lebeční kosti. Fontanely jsou velmi pružné a během porodu se mohou překrývat. To umožní bezpečný průchod hlavičky úzkými porodními cestami. K jejich úplnému uzavření a splynutí s lebečními kostmi dochází až v rané dospělosti, přibližně ve věku 18 až 20 let.
Dítě si vytváří vlastní rytmus spánku a bdění, což je další důležitá fáze jeho vývoje. Snaží se sladit s životem mimo dělohu. Fáze spánku a bdění se u něj střídají stejně jako u vás.
Na ultrazvukové obrazovce můžete sledovat spánkové polohy svého dítěte. Zakloní hlavu nebo si dá ručičky pod bradu a podepře si ji. Další polohou, která poskytuje oporu hlavě, je natažení brady směrem k hrudníku.
Spánkové chování dítěte v děloze ovlivňuje – stejně jako po narození – světlo a zvuky. V 21. týdnu má sluch již dobře vyvinutý, slyší váš hlas a váš rozhovor s ostatními lidmi, ale vnímá i nepříjemné zvuky. Snažte se ho před nimi co nejvíce chránit. Možná to nevíte, ale důležitým signálem je pro něj vaše stravování, například kručení v žaludku nebo zvuky střev při trávení. Jeho i váš biorytmus jsou vzájemně propojeny a ovlivňují se. Někdy však začne „zlobit“ právě ve chvíli, kdy chcete spát.
Ve 21. týdnu těhotenství si dítě zdokonaluje mimiku obličeje. Kromě výrazného obočí lze již při ultrazvukovém vyšetření rozeznat jeho řasy.
Pleť už není tak průsvitná, zpevňuje se. Začínají se vytvářet dvě důležité horní vrstvy, kůže a škára. Pod kůží se již ukládá malé množství tuku, což se postupně projeví na hmotnosti dítěte.
Pravděpodobně jste si již všimla, že vaše děťátko je v 21. týdnu velmi aktivní. V bříšku má ještě hodně místa a dobře ho využívá. Odráží se od stěn dělohy jako od trampolíny, vrtí se, otáčí, chytá se pupeční šňůry a tahá za ni. Střídavě si cucá palec a polyká plodovou vodu.
Dítě je již schopno trávit plodovou vodu. Jeho střeva se pohybují a aktivně „zkoušejí“ trávení. Po narození jsou však ještě velmi nezralá a čas od času trápí novorozence bolestmi a nadýmáním. Jejich vývoj je ukončen kolem jednoho roku věku. Do té doby budou schopny zpracovat téměř všechny potraviny.
Děťátko vyplazuje jazýček a testuje své chuťové pohárky. Vůně jídla pronikají do plodové vody, která dítě obklopuje, a někdy ji spolkne. Malý strávník později tyto vůně a chutě rozpozná na svém talíři. Čím pestřejší je váš jídelníček v těhotenství, tím lépe!
Krevní oběh je vyvinutý a dítě má vlastní červené krvinky. Krev je filtrována v ledvinách a vylučována do plodového vaku. Tělo také začne vytvářet bílé krvinky, které jsou součástí imunitního systému.
Co se s vámi děje ve 21. týdnu těhotenství?
Od 21. týdne dítě roste rychleji a pohybuje se intenzivněji. Zvenku není stále nic vidět. Pravděpodobně však již cítíte, že usilovně „cvičí“. Možná si ani neuvědomujete, že s ním při těchto příležitostech spontánně navazujete kontakt. Bytost ve vašem bříšku si užívá každý váš dotek a pohlazení.
Můžete mít následující příznaky
Zakulacujete se, což je zřetelně vidět na zvětšujícím se objemu pasu. Děloha roste, můžete ji cítit už těsně pod pupkem. Vytlačuje vnitřní orgány, které mají méně prostoru pro své fungování. To vám – spolu s hormonální situací v těle – může čas od času způsobit potíže.
Křeče v nohou
Potřeba hořčíku se postupně zvyšuje od 21. týdne těhotenství. Jeho nedostatek se projevuje křečemi ve svalech nohou, zejména v lýtkách. Bolestivé stahy se objevují náhle, v klidu nebo v noci, kdy jsou svaly uvolněné.
První pomocí je masáž postižené oblasti, která svaly opět uvolní. Je však lepší svalovým křečím předcházet. Nestůjte dlouho, co nejčastěji nohy vyložte a jemně je masírujte. Jezte potraviny s vyšším obsahem hořčíku. Po konzultaci s lékařem můžete užívat vitaminový doplněk s hořčíkem.
Zácpa, nadýmání, větry
Zvýšený tlak dělohy na střeva může mít za následek nepravidelnou stolici, která se obvykle projevuje zácpou. Trápí vás spíše nadýmání, někdy bolestivé? Nepříjemné je také nadměrné hromadění plynů ve střevech, tedy plynatost.
Proti větrům pomáhají těhotenské čaje. Vyzkoušejte například bio fenyklový čaj. Pokud máte potíže, pijte ho každý den, abyste zklidnila střeva.
Pitím většího množství tekutin můžete předcházet zácpě, nadýmání a plynatosti. Dávejte přednost vodě, některým bylinným čajům a neslazeným minerálním vodám. Střídejte je však a dávejte pozor na vyšší obsah sodíku. Omezte potraviny, které nadýmají, jako jsou zelí, kapusta, fazole a jiné luštěniny, česnek a cibule. Vyhýbejte se smaženým a tučným jídlům.
Přečtěte si další tipy, jak se úspěšně bránit nepříjemným vedlejším účinkům těhotenství a co dělat proti zácpě, nadýmání a větrům.
Záněty močových cest
S postupujícím těhotenstvím se pánev rozšiřuje a otevírá. Svaly a klouby se uvolní, zduřelé sliznice se stanou citlivějšími. V tomto stavu mají bakterie a další patogeny větší šanci proniknout do močových cest. Nejčastěji způsobují zánět močového měchýře, který se projevuje bolestí, pálením nebo řezáním při močení.
Ve 21. týdnu těhotenství je pánev citlivá na chlad, proto byste se měla vždy udržovat v teple. Prokrvení malé pánve v prvním trimestru a později váha dělohy, která tlačí na močový měchýř, způsobují, že si musíte častěji „odskočit“. Neignorujte zvýšené nucení na močení, choďte pravidelně na toaletu. Neodmítejte z tohoto důvodu více pít, naopak dodržujte pitný režim. To je důležité proto, aby ledviny a močové orgány, zejména močový měchýř, měly dostatek tekutin k „propláchnutí“, tj. k omezení škodlivých mikroorganismů, které by se do nich mohly dostat.
Potíže s dýcháním
Rostoucí děloha vyvíjí tlak na plíce, takže se vám může hůře dýchat. Pokud jsou vaše problémy s dýcháním vážné, navštivte lékaře.
Zeptejte se lékaře nebo porodní asistentky
Jak předcházet nedostatku hořčíku?
Během těhotenství se spotřeba hořčíku zvyšuje, protože růst plodu zvyšuje nároky na hořčík při stavbě orgánů, tvorbě kostí a vývoji centrální nervové soustavy. Zároveň se více hořčíku vylučuje ledvinami matky, což může jeho nedostatek hořčíku, tj. hypomagnezémii, ještě prohloubit.
Nedostatek hořčíku může způsobit opakující se svalové křeče. Tento stopový prvek je také důležitý pro „zklidnění“ dělohy. To znamená, že zabraňuje nadměrným kontrakcím a předčasnému porodu.
Doporučená denní dávka hořčíku pro ženy je 280 mg. Během těhotenství a kojení se potřeba denní dávky zvyšuje na 360 až 400 mg. Jeho hladina však během těhotenství klesá přibližně o 10 % a nejnižší hodnoty dosahuje mezi 24. a 30. týdnem. Hlavními přírodními zdroji hořčíku jsou zelené potraviny, jako jsou špenát, hrách a fazole, ořechy a semena. Vhodné jsou také minerálky. Pokud je příjem hořčíku ve stravě nedostatečný, požádejte svého gynekologa, aby vám předepsal doplněk stravy s tímto cenným stopovým prvkem.
Mám málo železa. Je to problém?
Býváte unavená a nezvládáte zátěž tak dobře jako dříve? Zpočátku se může jednat o zcela normální těhotenský příznak. Je však možné, že máte příliš nízkou hladinu železa v krvi. Protože železo je nesmírně důležité pro přenos kyslíku v krvi, a tedy pro výživu dítěte, měla by být jeho hladina konstantní.
Gynekolog pomocí krevního testu zjistí, jaká je vaše hladina železa. Obsah hemoglobinu v krvi se obvykle měří při prvním vyšetření a poté v pravidelných intervalech. Pokud je hodnota trvale příliš nízká, předepíše vhodný přípravek. Nelekejte se, tablety obsahující železo mohou způsobit zácpu a černé zbarvení stolice. Existují také přírodní doplňky, které nemají takové vedlejší účinky. Před jejich užitím se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.