13. týden těhotenství (13. TT): Děťáto cítí vaše doteky

Fáze, kdy se vaše tělo přizpůsobovalo rychlým hormonálním změnám, je u konce. Typické příznaky prvních tří měsíců zmizely, začínáte si těhotenství užívat. Jste v posledním týdnu 1. trimestru. Polovina tohoto týdne je přelomem mezi 3. a 4. měsícem těhotenství.

Kolik měří a váží dítě ve 13. týdnu těhotenství?

Děťátko je velké asi 6 až 7 centimetrů, tedy asi jako kiwi. Váží stejně jako jahoda, asi 20 gramů.

Vývoj dítěte

Ve 13. týdnu těhotenství začíná růstový spurt. Dítě roste především do délky a začíná se podobat novorozenci. Tělíčko se výrazně vzpřimuje a nabývá typických proporcí. Paže dosáhly svého konečného poměru k velikosti těla už dříve, dolním končetinám to bude trvat o něco déle. Tvář se teprve formuje – smícháním genů obou rodičů získává dítě geneticky specifické rysy, něco od matky i otce.

Slinivka břišní začne produkovat inzulín. Je to hormon, který lidské tělo potřebuje ke štěpení cukru.

Část střev se ještě donedávna nacházela v pupečníku. Ve 13. týdnu jsou již všechna střeva na svém místě, tj. v břišní dutině, a fungují. V souvislosti s pohybem střev a polykáním plodové vody to znamená, že dítě má poprvé stolici.

Človíček má v děloze spoustu místa pro intenzivní gymnastiku. Pilně trénuje svůj sací reflex cumláním palce. Stále více se otáčí k břišní stěně matky – cítí, co se děje „tam venku“, a intuitivně reaguje, když s ním navážete kontakt. Přiložte si ruce na bříško a pohlaďte ho. Pokud si průběžně všimnete ztvrdnutí břicha, omezte na nějakou dobu doteky a hlazení. Je to proto, že tlak na břicho může způsobit tvrdnutí zejména v pozdějších fázích těhotenství.

Co se s vámi děje ve 13. týdnu těhotenství?

Možná máte občas chuť na nějakou sladkost. Zde platí pravidlo: pokud je váš jídelníček vyvážený, můžete si tu a tam dopřát něco sladkého, pověstné „zakázané ovoce“.

Určitě už přemýšlíte a plánujete budoucnost s vytouženým novým členem rodiny. Než budete držet své novorozeně v náruči, musíte vydržet dalších 27 až 29 týdnů. Zdá se to hodně, ale je to jako u napínavé knihy – po přečtení první třetiny si vychutnáváte každou další stránku, i když vás zároveň žene touha být co nejdříve na konci. 

Můžete mít tyto příznaky

Příliš mnoho myšlenek

Pravděpodobně máte hlavu plnou různých, někdy chaotických myšlenek a pocitů. Téma těhotenství a mateřství vás přitahuje i znepokojuje. Chcete získat co nejvíce znalostí a vyslechnout si zkušenosti žen, které se již matkami staly. Vzhledem k tomu, že pravděpodobně každý ve vašem okolí ví, že jste těhotná, jste zaplavena spoustou názorů a rad od nadšených až po ryze praktické, i když některé z nich jsou protichůdné. Přeberte si je v mysli a vyberte si jen ty, které jsou vám blízké a užitečné.

Naslouchejte své mysli a tělu a pravidelně si vyhraďte čas na rozjímání. Navažte kontakt s miminkem tak, že si položíte ruce na břicho. Dítě už vnímá vaše doteky a pohlazení.

Naopak to zatím nefunguje – pohyby malého človíčka, který roste ve vašem těle, začnete pociťovat až za několik týdnů. Pokud čekáte svého prvního potomka, první jemné podněty zaznamenáte kolem 18. týdne těhotenství. U dalších těhotenství je bezpečně poznáte i o tři týdny dříve.

Příznaky prvních týdnů ustupují

Všechny vnější vlivy vás mohou znepokojovat a narušovat vaši duševní rovnováhu. Na druhou stranu se již pravděpodobně cítíte fyzicky mnohem lépe, protože nepříjemné příznaky provázející první týdny těhotenství jsou pryč. Stále můžete cítit mírné napětí nebo tah v oblasti břicha. Děloha prochází velkými změnami a přizpůsobuje se rostoucímu človíčkovi, který se v ní dočasně usídlil. Obvykle se nachází v malé pánvi a připomíná obrácenou hrušku. V těhotenství se několikanásobně zvětší a zasahuje do celé břišní dutiny až k bránici a nabývá oválného tvaru. Vazivo, které ho drží na místě, se postupně natahuje a uvolňuje.

Nepříjemné je také napětí a bolest v prsou. Existují jemné metody, které vám uleví, například relaxace a meditace. Může vám pomoci pravidelné cvičení těhotenské jógy nebo gymnastika. Nebojte se hledat vlastní způsoby a metody, jak nejlépe dosáhnout duševní harmonie a fyzické pohody.

Nejlepší tipy ve zkratce

  • Zapište si cenné informace týkající se těhotenství a mateřství, které jste získala od lidí ve svém okolí. U těch, které vás zaujaly nebo se vás týkají, vyhledejte další souvislosti a seřaďte je podle svých kritérií.
  • Na základě doporučení přátel nebo recenzí na internetu najděte cvičení pro těhotné ženy, které vám vyhovuje. Samozřejmě pouze v případě, že nemáte rizikové těhotenství. Obzvláště oblíbené jsou kurzy těhotenské jógy, vhodné je také plavání. Pokud jste již dříve cvičila pilates pravidelně, pokračujte. Požádejte však cvičitelku, aby rizikové cviky nahradila jinými. Na nějakou dobu zapomeňte na kruhový trénink, zumbu, jumping, bodytoning nebo tabatu. Při těchto činnostech hrozí přehřátí organismu a dochází k otřesům. Měla byste se také vyhnout prudkým pohybům a cvikům na břišní svaly.
  • Důsledně se chraňte před infekcemi a závažnými onemocněními. Váš imunitní systém v období těhotenství musí pracovat za dva – stará se nejen o vaše tělesné procesy, ale také o zdravý vývoj dítěte.

Zeptejte se lékaře nebo porodní asistentky

Co je prenatální screening?

Čeká vás další pravidelná kontrola v těhotenské poradně. Kromě odběru krve a moči, měření krevního tlaku a kontroly velikosti a hmotnosti dítěte podstoupíte v této době také komplexní předporodní screening. Jedná se o soubor testů, jejichž cílem je odhalit možné poškození dítěte. Z krve matky se nejčastěji testuje specifický těhotenský plazmatický protein A. Jeho nízká hladina naznačuje možné riziko Downova syndromu. Takzvaný alfafetoprotein je zase důležitý pro kontrolu správného genetického a anatomického vývoje.

Gynekolog může také provést ultrazvukové vyšetření šíjového projasnění. Zjišťuje se jím nahromadění tekutiny v zátylku dítěte na konci prvního nebo na začátku druhého trimestru. Vyšší hodnoty ukazují na přítomnost Downova syndromu, na genetické odchylky nebo vady ve vývoji srdce. Amniocentéza, tj. odběr plodové vody a genetická prenatální diagnostika, se vás týkají, pokud je vám více než 35 let, pokud se ve vaší rodině nebo v rodině vašeho partnera vyskytuje vrozená vývojová vada nebo závažné onemocnění v několika generacích nebo pokud některé z předchozích vyšetření vyšlo pozitivně.

Mohu si barvit vlasy?

Alespoň první tři měsíce si nebarvěte vlasy ani si nedávejte trvalou. Citlivá pokožka hlavy může absorbovat škodlivé chemické látky z barev na vlasy i z trvalé ondulace. Toxické látky se pak snadno dostanou do těla dítěte krevním řečištěm. Kompromisem jsou přírodní barvy, ale z brunetek blond vlasy neudělají. Další možností je obarvit prameny vlasů ve vzdálenosti dva centimetry od pokožky hlavy.

Jaké čisticí prostředky mohu používat?

Nejste si jistá, které složky čisticích prostředků pro domácnost mohou škodit vašemu nenarozenému dítěti? Požádejte svého lékaře nebo lékárníka o seznam látek, které mají embryotoxický účinek, tj. ohrožují vývoj dítěte ve vašem bříšku. Případně se podívejte na webové stránky institucí, které tyto informace sledují. Pokud přejdete na přírodní a ekologické čisticí prostředky, určitě neuděláte chybu. Už naše babičky věděly, jak dobrým pomocníkem v domácnosti je ocet, kyselina citronová nebo sůl. Spoustu tipů a triků najdete v ženských časopisech, na internetu a diskusních fórech. Mnohé informace o šetrných a přírodních způsobech odstraňování nečistot a skvrn z oblečení se vám budou hodit i po narození dítěte, zejména když začne papat a čas od času plivat nové druhy jídla.

Kterým chemikáliím se mám vyhnout?

Dávejte si také pozor na přípravky, které používáte na zahradě. Přinejmenším dočasně přestaňte používat chemické přípravky na hubení plevele a hnojení rostlin nebo trávníku. Možná rekonstruujete svůj byt nebo chcete připravit pokoj pro dítě, které se za pár měsíců narodí. Nahraďte chemické barvy na stěny přírodními prostředky a laky na dřevo včelím voskem. Pozor, staré nátěry oken nebo nábytku mohou obsahovat nebezpečné olovo. Při jejich odstraňování se můžete nadýchat olověného prachu, který se krevním oběhem dostane do těla vašeho dítěte. Pokud se chystáte na větší rekonstrukci ještě před porodem, je nejlepší spolehnout se na partnera a na potřebnou dobu se přestěhovat například k rodičům.