Skip to main content

Těhotenské týdny:

37. týden těhotenství (37. TT): Děťátko se už může narodit!

Poslední, tedy desátý lunární měsíc vašeho těhotenství začíná ve 37. týdnu. Říká se, že těhotenství trvá devět měsíců, ve skutečnosti je to více – asi devět a půl měsíce. Vy i vaše dítě se již pilně připravujete na den D. Na konci tohoto týdne může vaše vytoužené miminko přijít na svět bez obav – už to nebude předčasný porod. Podle lékařů je dítě oficiálně donošené. Nicméně, i když je připravené, ve vašem bříšku mu bude ještě nějakou dobu nejlépe.

Kolik měří a váží dítě ve 37. týdnu těhotenství?

Dítě za týden opět vyrostlo asi o centimetr. Ve 37. týdnu těhotenství už měří asi 48 centimetrů, je tedy dlouhé jako řapíkatý mangold. Váží asi 2 900 gramů, takže se stále více blíží porodní váze.

Vývoj dítěte

Od 37. týdne je děťátko připravené na porod a život mimo dělohu. Čas, který zbývá do jeho velkého dne, využívá k vytváření tukových zásob. Denně přibere asi 15 až 30 gramů – 15 procent jeho tělesné hmotnosti nyní tvoří podkožní tuk. Díky němu může po narození udržovat a regulovat svou tělesnou teplotu tak, aby byla co nejstabilnější. To proto, že tukové buňky mohou přeměňovat tuk na teplo přímo v každé buňce těla.

Krátce před narozením dítě ztrácí většinu lanuga i kožního povlaku, který se nazývá mázek. Jejich zbytky jsou však na kůži patrné i po narození a lze je použít k odhadu zralosti novorozence. Například přenášené děti už nemají kůži téměř vůbec pokrytou mázkem a nedonošené děti se rodí pokryté lanugem. Dalším aspektem, který prozrazuje „věk“ a zralost dítěte, je také hladkost jeho pokožky.

Zatímco ostatní orgány – včetně plic – jsou již plně vyvinuté, lebka a mozek rostou až do narození. Dítě nadále polyká plodovou vodu, která obsahuje zbytky lanuga, mázku a kožních buněk. V jeho střevech se z nich tvoří smolka (mekonium), kterou bude prvních několik dní po narození vylučovat ve formě černé lepkavé stolice.

Přípravné kontrakce způsobují, že ve 37. týdnu těhotenství se hlavička s největší pravděpodobností již usadila v malé pánvi. Pokud se človíček do této chvíle neotočil do správné porodní polohy, pravděpodobně se mu to už nepodaří. Ocitl se v příčné poloze? Připravte se na císařský řez. V poloze koncem pánevním musí porodník zvážit, jaký typ porodu bude nejvhodnější. 

Pokud právě vy patříte mezi ty, jejichž miminko se v bříšku ještě neotočilo, nebojte se, lékař vám vše vysvětlí a připraví vás na možnou situaci. Stále existuje možnost, že se otočí do konečné porodní polohy – v některých případech se tak stane na poslední chvíli až během předporodních kontrakcí.

Možná to nevíte, ale děťátko se tísní v nepohodlné poloze, ve které už nemá moc prostoru k pohybu. Občas pohne nožičkama a ručičkama, takže jsou vidět jejich otisky na vašem bříšku. Porod pro ně bude vykoupením. Většinu zbývajícího času prospí, aby nabralo síly na cestu ven. Pouze v 10 procentech času je vzhůru, což dává najevo pohybem očí a končetin.

Sledujte aktivitu a pohyby svého potomka – jsou důležitým ukazatelem jeho zdravotního stavu. Od 28. týdne byste měla mezi devátou hodinou ranní a devátou večerní pocítit alespoň deset pohybů. Pokud je jich méně nebo přestaly, okamžitě to sdělte lékaři.

Co se s vámi děje ve 37. týdnu?

V této době pravděpodobně ve větší míře pociťujete nejistotu a neklid. Zejména pokud jste prvorodička, máte obavy, zda dokážete s jistotou rozpoznat příznaky předznamenávající porod. Nebojte se – určitě zaznamenáte uvolnění hlenové zátky z děložního hrdla, odtok plodové vody, krvavý výtok nebo kontrakce.

Náš tip

Povídejte si o svých obavách s partnerem, rodinou nebo blízkými přáteli. Máte už všeho dost a chcete to mít co nejdříve za sebou? Vaše pocity jsou přirozené a oprávněné. Vizualizace vám může pomoci. Představte si, že držíte své dítě v náručí, mluvíte na ně, cítíte jeho vůni, hladíte ho a těšíte se z každé jeho grimasy.

Přibližně od 36. až 37. týdne těhotenství pravděpodobně absolvujete kardiotokografii. Pomocí dvou sond připevněných k břichu lékař sleduje stahy dělohy a srdeční ozvy dítěte. Je to pohodlné a bezbolestné vyšetření – půl hodiny ležíte a posloucháte tlukot srdce svého dítěte.

Těhotenství se pomalu chýlí ke konci a na závěrečné přípravy vám zbývá jen málo času. Zkontrolujte si výbavičku, ale hlavně tašku, kterou si vezmete do porodnice – den D může přijít kdykoli. Neoznamujte to jen tak, ale určitě partnerovi ukážte, kam jste tašku uložila. Společně jste vypracovali plán, kdy a jak se dostanete do porodnice nebo porodního centra, případně kdy zavoláte porodní asistentku. Chcete jet autem? Váš partner by si měl předem nacvičit trasu a zjistit, kde zaparkovat. Pokud chcete využít služeb taxislužby, vyberte si takovou, na kterou se můžete spolehnout. Porod může přijít velmi rychle a nečekaně, proto byste měla počítat i s možností, že vás do porodnice převeze sanitka.

Můžete mít následující projevy a příznaky

Návrat únavy a nespavosti

V tomto období se objevuje nadměrná únava nebo nespavost – podobně jako na začátku těhotenství. I když se před porodem pravděpodobně pořádně nevyspíte, snažte se co nejvíce odpočívat. Vaše prsa jsou stále těžší a větší, protože produkují mlezivo, první mléko. Bude to první výživa vašeho dítěte. Druhý nebo třetí den po porodu bude nahrazeno mateřským mlékem. Je pravděpodobné, že budete mít stále větší problémy se stabilitou a koordinací, protože vaše těžiště se výrazně posunulo.

Zvyšuje se tlak na pánevní dno

Problémy s trávením a pálením žáhy by měly ustoupit. Tlak na plíce se také zmírňuje, takže byste již neměla mít problémy s dušností. Pravděpodobně o to více pociťujete tlak v podbřišku a pánvi. Kontrakce, které posouvají dítě hlouběji do pánve a vedou ho do správné porodní polohy, již nastoupily nebo nastoupí tento týden. Křečím svalů pánevního dna můžete předcházet lehkými krouživými pohyby boků. Uvolní tlak, který způsobuje, že dítě klesá stále níže do porodních cest. Kromě toho pomohou dítěti usadit se do nejlepší porodní polohy.

Objevují se první předporodní příznaky

Porod může začít kdykoli. Projevuje se celou řadou příznaků, jako jsou intenzivní bolest zad, podbřišku nebo hlavy, plynatost doprovázená průjmem nebo zvracením. Začátek porodu signalizuje krvavý výtok způsobený uvolněním a rozpuštěním hlenové zátky děložního hrdla. Prasknutí plodových obalů má za následek odtok plodové vody a zintenzivnění porodních stahů, které se následně postarají o zahájení porodu a vypuzení dítěte z těla matky do vnějšího prostředí. Pokud vám odtekla plodová voda, aniž byste cítila děložní kontrakce, okamžitě se dostavte do porodnice.

Náš tip

Nemůžete přijít na to, jestli máte ještě cvičné kontrakce, nebo už se dostavily kontrakce před porodem? Ty „skutečné“ jsou bolestivé a opakují se v pravidelných intervalech. Zkuste si na záda položit termofor nebo nahřátý polštářek s třešňovými peckami. Pokud křeče ustoupily, jedná se stále o přípravu.

Můžete během děložních kontrakcí stále bez potíží mluvit? Pokud ne, pravděpodobně se již dostavily předporodní kontrakce a měla byste se co nejrychleji dopravit do porodnice.

I když nepociťujete výše popsané příznaky, ale doma se již necítíte dobře, neváhejte. Připravte si věci a vydejte se do porodnice. Načasování samozřejmě závisí na vzdálenosti vašeho bydliště od zdravotnického zařízení, kde budete rodit.

Nejlepší tipy ve zkratce

  • Dopřejte si hodně odpočinu a užijte si zbývající čas s nejbližšími.
  • Připravte si plán pro začátek porodu – například jak se dostat do porodnice nebo porodního centra, kdo vás bude doprovázet, kdo a kdy by měl být informován, kde se nachází taška do porodnice. Vyhnete se tak zbytečným stresovým situacím a unáhleným činům.
  • Abyste se vyhla riziku mokrých kalhot v případě náhlého prasknutí plodového vaku a odtoku plodové vody, noste hygienické vložky určené pro intenzivní použití.
  • Obavy a smutek vám pomohou zmírnit představy, jak strávíte dobu po porodu a v šestinedělí s miminkem v náručí.

Zeptejte se svého lékaře nebo porodní asistentky

Jak poznám začátek porodu?

Určitě jste se na porod teoreticky dobře připravila. Ptala jste se svých kamarádek, které si tím již prošly, a základní informace vám poskytl i ošetřující gynekolog. Přesto stále cítíte nejistotu a strach? V takovém případě se vám bude hodit pomoc porodní asistentky – tedy pokud jste si její služby předem domluvila. Pomůže vám rozpoznat předporodní příznaky a podrobně vás připraví na všechny tři fáze porodu. V době přibližného termínu porodu by měla být k dispozici na mobilním telefonu. Poradí vám také, co dělat po porodu a jak pečovat o dítě v domácím prostředí.