Těhotenské týdny:
32. týden těhotenství (32. TT): Můžete jít na mateřskou dovolenou
32. týdnem uzavíráte 8. měsíc těhotenství, do cíle se dostanete za 8 týdnů. Než se miminko ocitne ve vašem náručí, má před sebou ještě „dost práce“, kterou musí zvládnout.
Kolik měří a váží miminko ve 32. týdnu těhotenství?
Ve 32. týdnu má děťátko již 42,7 centimetru, což odpovídá zhruba velikosti krásného ananasu i se zelenými větvičkami. Jeho hmotnost neustále stoupá, nyní dosahuje přibližně 1775 gramů. V následujících týdnech bude jeho hlavním úkolem růst do délky, tloustnout a připravovat se na své narození.
Vývoj dítěte
Vývoj dítěte ve 32. týdnu těhotenství je téměř dokončen. Orgány jsou již plně vyvinuté, pouze dolaďují své fungování. V plicích se tvoří surfaktant, který chrání plicní sklípky před slepením. V blízké budoucnosti se do nich bude vyplavovat stále více těchto důležitých bílkovin.
Možná jste si všimla, že se miminko ve vašem bříšku převrátilo hlavou dolů.
Protože je nejtěžší a nejširší částí těla, pomáhá její tlak na děložní hrdlo matce otevřít porodní cesty v první době porodní.
Fetální poloha, tj. poloha plodu, je – vzhledem k rostoucímu nedostatku místa v děloze – velmi úsporná. Dítě si přitahuje nohy k tělíčku a někdy si přitom cucá palec u nohy. Pokračuje v nácviku sacího reflexu. Stále intenzivněji škytá, čímž si procvičuje dýchání. Ručičky má zkřížené před hrudí, mezi nimi pupeční šňůru, za kterou občas odvážně zatáhne.
Většina dětí zůstává v této poloze až do porodu, což je optimální. Některá miminka se však usadí v jiné poloze a otočí se hlavičkou dolů až těsně před porodem. Polohu plodu si oblíbilo mnoho novorozenců, batolat nebo větších dětí i po narození. Také mezi dospělými je dost spáčů, kteří mají tuto polohu rádi a spí stočení na boku jako plod v mámině bříšku.
V zásadě je dítě již téměř zralé a vypadá téměř jako novorozenec. Vyzáblé stvoření s vrásčitou kůží se viditelně mění v růžové, vyhlazené, baculaté dítě pokryté tukovými polštářky. Ty používá jako bezpečnou rezervu při startu do života. V prvních dnech po porodu, kdy se ve vašich prsou ještě netvoří plnohodnotné mateřské mléko, z nich bude čerpat potřebnou energii.
Pokračuje také vývoj smyslů, které později umožní dítěti vnímat a reagovat na prostředí mimo dělohu. Dítě si také trénuje regulaci tělesné teploty, která pro něj bude po porodu životně důležitá.
Co se s vámi děje ve 32. týdnu těhotenství?
Ve 32. týdnu těhotenství již začíná být zátěží, samozřejmě v závislosti na velikosti vašeho bříška a vaší kondici. Provádějte pouze činnosti, které neohrožují vás ani dítě. Potřebujete zařídit dětský pokoj nebo koutek pro dítě, sestavit dětský nábytek, pomoci s výbavičkou? Na tahu je nastávající tatínek, případně příbuzní nebo přátelé.
V tomto týdnu už máte možnost nastoupit na mateřskou dovolenou. Přesněji řečeno, podle zákona na ni máte nárok nejdříve od 8. týdne a nejpozději od 6. týdne před plánovaným porodem. Pokud se tedy stále cítíte fit a jste si jista, že se bez vás v práci neobejdou, můžete to ještě dva týdny vydržet. V této době již máte nárok na peněžitý příspěvek v mateřství.
Na mateřskou má nárok zejména žena, která je těhotná nebo pečuje o novorozené dítě a byla pojištěna alespoň 270 dní, tedy přibližně 9 měsíců, v posledních dvou letech před porodem. Pojištění za ni buď platil zaměstnavatel, nebo si ho platila sama jako osoba samostatně výdělečně činná nebo dobrovolně nezaměstnaná osoba.
Jestliže jste v zaměstnaneckém poměru, žádost o peněžitou pomoc v mateřství vystaví váš lékař 8 až 6 týdnů před očekávaným datem porodu. Formulář předáte svému zaměstnavateli, který jej zašle na správu sociálního zabezpečení. Pokud jste samostatně výdělečně činná osoba nebo dobrovolně nemocensky pojištěná osoba, musíte se na příslušnou pobočku správy sociálního zabezpečení obrátit sama.
Náš tip
V této fázi těhotenství již všude noste těhotenskou knížku. Stát se může cokoli, proto je dobré mít u sebe všechny údaje o těhotenství a v případě potřeby je poskytnout zdravotníkům.
Můžete mít následující příznaky
Vaše břicho tvrdne častěji
Vaše pánev se rozšiřuje a připravuje se na porod. Intenzivněji vám tvrdne břicho – to je signál předporodních kontrakcí. Asi 3 až 4 týdny před porodem se objevují intenzivnější děložní stahy, které mohou být někdy zaměněny za bolesti břicha a nevolnost. Děloha vytlačuje žaludek a střeva výše. Častěji lapáte po dechu, zejména při rychlejší chůzi, a častěji vás pálí žáha. Vydržte, poslední týdny utečou rychle! Ideální přírůstek hmotnosti by měl být 10 až 11 kilogramů, ale i ten má vliv na zvládání běžných činností.
Dávejte si pozor na prudké nebo dlouhodobé bolesti hlavy, změny vidění nebo otoky končetin. Nepodceňujte tyto příznaky, může se jednat o příznaky závažného onemocnění – preeklampsie, která se projevuje také vysokým krevním tlakem a bílkovinou v moči. Pokud si všimnete čehokoli podezřelého, okamžitě to sdělte ošetřujícímu gynekologovi.
Pohyby dítěte jsou intenzivnější
Pohyby dítěte již můžete cítit nejen na konkrétních místech, ale v celém bříšku. Stručně řečeno, děťátko je stále větší a možná stále hledá správnou porodní polohu.
Otoky nohou a inkontinence
Máte oteklé nohy a chodidla? Bolí vás a cítíte v nich únavu? Pokud jste těhotná v horkých letních měsících, pravděpodobně si těchto potíží všimnete častěji. V zimě je tento příznak méně častý a méně intenzivní.
Zvyšuje se také tlak dělohy na močový měchýř. Časté nucení na močení a občasný únik moči vás nutí chodit každou chvíli na toaletu.
Vaše sexualita se mění
Udělejte si s partnerem čas na sebe. Milovat se můžete i s velkým bříškem. Okořeňte sex fantazií, kreativitou a laskáním – vzájemný tělesný kontakt a doteky způsobují, že se ve vašem těle tvoří vztahový hormon oxytocin. Kromě vlivu na porod a kojení je důležitý i pro mezilidské vztahy, protože vyvolává pocity důvěry, pohody a jistoty. Proto se mu také říká hormon lásky nebo důvěry.
Zeptejte se lékaře nebo porodní asistentky
Mám si už připravit porodní plán?
Ve 32. týdnu byste mohla mít jasnou představu o tom, ve které porodnici chcete rodit a jak by měl porod probíhat. Porodní plán by měl obsahovat následující informace: Kdo vás bude doprovázet při porodu? Souhlasíte s holením a klystýrem? Preferujete nějakou konkrétní polohu při porodu? Rozhodla jste se nechat si odebrat pupečníkovou krev? Jak byste chtěla trávit čas se svým novorozencem bezprostředně po porodu?
Porodní plán nejprve konzultujte s ošetřujícím gynekologem nebo porodní asistentkou. Lékaři a sestry z porodnice budou mít představu o tom, které zákroky preferujete a které nechcete. V dnešní době se většina porodnic snaží vyjít vstříc rodičům a řídit se jejich pokyny, či spíše preferencemi. Pokud se během porodu vyskytnou neočekávané komplikace, váš porodní plán samozřejmě půjde stranou a zdravotníci se zaměří na zachování zdraví vás i vašeho dítěte.
Mám uzavřít smlouvu s porodní asistentkou?
Uvažujete o podpoře porodní asistentky během porodu a v šestinedělí? Zjistěte si, zda je porodní asistentka, která si získala vaši důvěru, zaměstnancem ošetřovatelské agentury, nemocnice, nebo zda poskytuje péči na základě nezávislé odborné praxe. Služby porodní asistentky, která je kmenovým zaměstnancem nemocnice nebo má smlouvu se zdravotní pojišťovnou, jsou hrazeny ze zdravotního pojištění.
Porodní asistentky s vlastní soukromou praxí však zatím nejsou prakticky zahrnuty do systému veřejného zdravotního pojištění. To znamená, že většinu jejich služeb si musíte zaplatit sama. Jedinou výjimkou je návštěvní služba v těhotenství a v šestinedělí.