Těhotenské týdny:
22. týden těhotenství (22. TT): Děťátko je v polovině vývoje
Kolik měří a váží dítě ve 22. týdnu těhotenství?
Váš drobeček měří asi 28 centimetrů, což je přibližně velikost zralého kukuřičného klasu. Už nyní je to více než polovina délky, kterou bude mít dítě při narození. Váží 430 až 475 gramů, tedy téměř půl kilogramu. Jeho váha v tuto chvíli nic nevypovídá o tom, kolik bude vážit v době porodu. Ve skutečnosti dítě v příštích několika měsících hodně přibere na váze. Přibývání na váze je důležité pro zdravý vývoj mimo dělohu.
Vývoj dítěte
Ve 22. týdnu vypadá dítě téměř jako novorozenec. Je jen mnohem útlejší a hubenější. Vývoj vrstev kůže je z velké části ukončen. Kůže je však stále scvrklá kvůli nedostatku podkožní tukové tkáně. V příštích týdnech se vyhladí, až se budou tvořit tukové zásoby.
Ochlupení je již vyvinuté. Vlasy na hlavě, řasy a obočí jsou stejné jako při narození. Jediný rozdíl je v tom, že vypadají jako jemné bílé peří. Je to proto, že pigmentace, která dodává vlasům a pokožce barvu, ještě chybí.
V zubní liště pod dásněmi se vyvíjejí základy prvních mléčných zubů, které se začínají prořezávat mezi šestým a devátým měsícem po narození.
Proporce končetin – rukou a nohou – jsou již v anatomicky správné poloze vůči tělu. Růst do délky se zpomalí, ale přírůstek hmotnosti bude výrazný. Podkožní tuk je důležitý pro regulaci tepelné rovnováhy novorozence. Jednoduše řečeno, tuk se přeměňuje na energii, a tím vzniká teplo.
Dítě dostává z vašeho společného krevního oběhu látky potřebné pro jeho imunitu, které mu pomáhají, aby se po narození zdravě a správně vyvíjelo. Všechny protilátky, které si vaše tělo vytvoří během těhotenství, například při nachlazení nebo běžném virovém onemocnění, jsou také užitečné pro budování jeho imunity.
Co se s vámi děje ve 22. týdnu těhotenství?
Ve 22. týdnu se pohyby dítěte zintenzivňují. Škytavku můžete vnímat jako pravidelně se opakující záškuby. Pocítíte je nejen vy, ale každý, kdo vám položí ruku na bříško. Jsou to vzrušující okamžiky, zejména pro nastávajícího tatínka. Díky nim má možnost zažít svého potomka „na kůži své partnerky“. Nebojte se, pokud pohyby pociťujete jen minimálně, nebo dokonce nějakou dobu vůbec. Využijte občasné „odpočinkové“ přestávky dítěte pro sebe. Brzy dojde k velkému růstovému spurtu, kterého si určitě všimnete.
Máte zase pár gramů, nebo celé kilo navíc? To je v pořádku. Počítejte s tím, že v následujících měsících přiberete. Podívejte se na naši těhotenskou kalkulačku a zjistěte, zda je váš přírůstek v doporučeném rozmezí. Kila se rozprostřou na břiše, bocích, prsou a hýždích – to jsou typická místa, kde se ukládají „ženské“ tukové zásoby.
Váš lékař pravidelně sleduje, kolik přibýváte na váze. Přírůstek hmotnosti je důležitým ukazatelem správného průběhu těhotenství. Netrapte se dvěma nebo třemi kily navíc – užijte si svůj „jiný stav“.
Můžete mít následující příznaky
Vaše tělo se intenzivně připravuje na dobu po porodu a na péči o dítě. To je patrné zejména na prsou. Nejenže se výrazně zvětšila, ale mění se i „pocit v nich“. Cítíte v nich napětí? Je to způsobeno napínáním kůže. Znáte tělové máslo HiPP? Je speciálně přizpůsobeno potřebám namáhané kůže během těhotenství a po něm.
Prsa se přizpůsobují výživě dítěte
Prsa se připravují na novou funkci – kojení. V oblasti bradavek se objevují malé hrbolky, Montgomeryho žlázy. Původně se jedná o potní žlázy, které „pečují“ o bradavky v době kojení, kdy jsou na ně kladeny zvýšené nároky. Vylučují mastnou výživnou tekutinu, jejímž úkolem je zvlhčovat namáhanou tkáň bradavek a dvorců, dodávat jí pružnost a hojit ranky, které mohou vzniknout během kojení. Pokud si všimnete, že vám tato látka vytéká z bradavek, jednoduše si jí rozetřete po bradavkách a dvorcích. Někdy si toho ani nevšimnete – příroda to udělá za vás.
Napětí a viditelné modré cévky na prsou
Zvýšený průtok krve v tkáni mléčné žlázy způsobuje, že cévky jsou pod kůží prsou mnohem viditelnější a nápadnější. Nebojte se, je to přirozený stav. Prsa však nyní vyžadují obzvláště dobrou péči. Pravidelné lehké masáže krouživými pohyby pomohou proti bolestivému napětí. Například ošetřující olej HiPP zklidňuje bolest a podporuje pružnost namáhané pokožky. Vybírejte si podprsenky, které dobře padnou, mají kvalitní zapínání a jejichž ramínka se nezařezávají do kůže. Pokud chcete, můžete přejít rovnou k podprsenkám určeným pro kojící ženy. Při silných bolestech si do podprsenky vložte chladicí vložky, které se používají i při kojení.
Zeptejte se lékaře nebo porodní asistentky
Jaké pleny mám používat?
Po porodu budou pleny součástí vašeho života a života vašeho dítěte po dobu přibližně dvou let. Na trhu je mnoho jednorázových a látkových plen a také kombinace obou. Setkáte se s různými koncepty přebalování. Vaše kamarádka možná dala přednost jednorázovým plenám, protože musela začít pracovat velmi brzy po porodu. Jiná sází na ekologické bavlněné, další má ráda bezplenkovou metodu. Při hledání správných jednorázových plenek se ujistěte, že jsou měkké a jemné k dětské pokožce. Porodní asistentka vám může poskytnout další důležité informace o plenkách a možnostech zavinování.
Náš tip
Nepřehánějte to s plenkami do „zásoby“. Pro začátek stačí jedno nebo dvě balení. Nevíte, jak velké a těžké bude vaše novorozeně. Než se nadějete, budete možná potřebovat o velikost větší plenu. Možná budete muset vyzkoušet jinou značku, než jste původně plánovala kvůli reakci pokožky.
Kde a jak mám rodit?
S porodem je spojeno mnoho emocí a diskusí. Rodit můžete v „klasické“ nebo soukromé porodnici, v České republice legislativa upravuje i tzv. domácí porody. Lékaři je většinou nedoporučují. Důvodem je obava, že matka nebude mít dostatečnou odbornou pomoc v případě nečekaných komplikací. V nemocnicích si můžete připlatit za nadstandardní pokoj nebo za porod v epidurální analgezii, pokud není ze zdravotních důvodů indikovaný. Některé matky si přejí porod do vody, hypnoporod, lotosový porod nebo jiný alternativní porod. Mnohým vadí nástřih hráze a tlačení na břicho. Pokud nejste spokojena s podmínkami nabízenými našimi zdravotnickými zařízeními, můžete si také domluvit porod v zahraničí.
Nejlepší bude, když vám porodní asistentka nebo lékař vysvětlí výhody a nevýhody jednotlivých možností porodu. Můžete si také vyměňovat tipy a užitečné informace s matkami, které již zažily různé varianty porodu. Samozřejmě hodně záleží na vašem zdravotním stavu a na miminku v bříšku. Při rizikovém těhotenství není třeba experimentovat. Racionálně vždy počítejte s tím, že i příkladně pohodové a bezproblémové těhotenství může skončit císařským řezem.