Skip to main content

Těhotenské týdny:

24. týden těhotenství (24. TT): Děťátko vnímá váš hlas

Kolik měří a váží děťátko ve 24. týdnu těhotenství?

Vaše ratolest měří 30 až 31 centimetrů. To odpovídá délce salátové okurky nebo školního pravítka. Váží kolem 600 až 700 gramů. Možná to nevíte, ale dosáhlo hmotnosti, která je hranicí životaschopnosti. S vydatnou pomocí špičkových odborníků a medicínských přístrojů mají i těžce nedonošené děti narozené cca od 24. týdne těhotenství šanci na přežití. Predčasný porod a umístění v inkubátoru na jednotce intenzivní péče jsou však velmi rizikové – většina orgánů se ještě stále vyvíjí. Lékaři se proto snaží v kritických případech udržet těhotenství co nejdéle.

Přestože dítě rychle roste a přibývá na váze, má v děloze stále dostatek prostoru pro „cvičení“. Když nespí, můžete kdykoli během dne nebo noci cítit jeho pohyby v celém bříšku.

Intenzivní pohyb je důležitý pro rozvoj klasických pohybových vzorců a pro rozvoj svalů. Dítě si vytváří zásoby tukové tkáně, takže v následujících týdnech – až do porodu – výrazně přibere na váze.

Pohyby miminka prozradí viditelné boule na vašem bříšku. I když pohyby ještě nejsou tak výrazné, ucítíte je také v oblasti ledvin, močového měchýře a žaludku. Díky nim můžete odhadnout velikost dítěte.

Vývoj dítěte

Dítě se v bříšku cítí velmi pohodlně. Jeho smysly jsou ve 24. týdnu připraveny přijímat vnější podněty. Stále zřetelněji reaguje na zvuky, které vnímá v děloze, ale začíná se zaměřovat i na zvuky zvenčí. Hlas matky je velmi důležitý – koneckonců vždyť několik dalších let života bude pro něj nejbezpečnějším vodítkem. Vědci před několika lety zjistili, že první pláč novorozence se vždy podobá hlasu jeho matky.

Hlas matky je prvním intenzivním kontaktem dítěte s nejbližší osobou. Je to součást budování důvěry v osobu, která mu poskytuje péči a náklonnost.

Rozvíjí se nejen sluch, ale i chuť. Kromě kyselých, hořkých a slaných chutí, které dítě rozezná podle pachů v plodové vodě, už dokáže rozlišit i sladké. V těchto chvílích se rozvíjí jeho vrozená „chuť na sladké“, která se v prvních letech života stává dominantní. I první jídlo dítěte – mateřské mléko – chutná sladce. Novorozenec potřebuje mléčný cukr k regulaci tělesné rovnováhy a teploty pomocí inzulínu ze slinivky břišní. V drívějších dobách byla preference sladké chuti výhodou, protože potraviny s vysokým obsahem cukru byly energetické a netoxické, tedy bezpečné a nezbytné pro přežití lidstva.

Co se s vámi děje ve 24. týdnu těhotenství?

Ve 24. týdnu se vaše smysly již plně přizpůsobily dítěti, které nosíte pod srdcem a které vyžaduje vaši pozornost.

Můžete mít následující příznaky

Problémy trávicího traktu, které se objevují v této fázi těhotenství, souvisejí s růstem dělohy a jsou dočasné.

Nevolnost a pálení žáhy

Nevolnost a pálení žáhy patří mezi nejčastější nepříjemné příznaky 24. týdne těhotenství. Nevolnost se objevuje při konzumaci příliš těžkých a vydatných jídel. Zmenšený objem žaludku snese pouze menší porce, větší porce nedokáže zcela strávit. Jezte po malých porcích a nepřejídejte se. Žaludku můžete ulehčit i tím, že budete jíst méně masa a více zeleniny.

K pálení žáhy dochází, když se žaludeční kyseliny dostávají ze žaludku do jícnu. Předejít tomu můžete tak, že budete při jídle sedět rovně. Kromě toho vypijte při každém jídle sklenici vody – žaludeční kyselina bude působit méně agresivně.

Náš tip

Příznaky zmírní mrkvová šťáva, vyzkoušejte také osvědčené potraviny jako mléko, citronovou šťávu, kousek chleba nebo sucharu, mandle nebo kaši z ovesných vloček. Lékař vám může doporučit antacidy – léky, které neutralizují kyselinu chlorovodíkovou v žaludku. Vyhýbejte sa alkoholu, kávě, syceným nápojům, dráždivým a mastným jídlům. Při spaní si podkládejte záda polštáři.

Nejlepší tipy ve zkratce

  • Jezte častěji ryby než maso. Jsou lépe stravitelné a obsahují omega 3 mastné kyseliny, které jsou mimo jiné důležité pro vývoj mozku dítěte.
  • Noste pohodlnou obuv, do níž se snadno obujete, protože ohýbání bude postupně stále obtížnější.
  • Váš partner by měl vědět, co prožíváte ve svém „jiném stavu“ a jaké těhotenské příznaky vás trápí. To neznamená, že byste si mu měla stěžovat na každém kroku. Spíše ho požádejte, aby vám masíroval a natíral nejvíce namáhané části těla – krční páteř, nohy nebo chodidla – a pomohl vám s vařením, abyste si mohla natáhnout nohy. Zapojte ho do domácích prací. Je dobré ho na ně zvyknout, abyste později nemusela všechno dělat sama. Zkrátka mu dovolte, aby se podílel na chodu domácnosti. 
  • Přemýšlíte už o vybavení dětského pokoje? Nepřehánějte to se zařizováním. Pro začátek vám bude stačit postýlka, přebalovací pult a přenosný koš nebo jiný typ snadno ovladatelného, ale bezpečného útočiště pro spánek vašeho dítěte ve vaší blízkosti, ať jste  kdekoli v bytě. Vše ostatní si pořizujte postupně, jak to budete potřebovat. Pokud s vámi dítě nechce spát v ložnici s manželskou postelí, zvažte možnost samostatné postele v jeho pokoji.
  • Když jste venku, mějte u sebe vždy láhev vody, minerálky nebo zředěného ovocného džusu.

Zeptejte se lékaře nebo porodní asistentky

Co mi pomůže při zácpě?

Jestli trpíte zácpou a nepomáhají tradiční doporučení, jakými jsou dostatek tekutin a pohyb, zeptejte se lékaře na vhodný přípravek na podporu funkce střev. Bez konzultace s ním neužívejte léky, doplňky výživy ani bylinná projímadla jako například list senny. Zvlášť po dobu těhotenství by měl lékař vědět o všech produktech, které chcete užívat.

Jak a kde mám rodit?

Měla byste už přemýšlet, jestli chcete rodit klasicky, nebo alternativně. S tím souvisí i výběr porodnice. Chtěla byste porod do vody, na židličce nebo v jiné poloze, přirozený porod, nebo porod s epidurální analgezí? Uvažujete o nadstandardním pokoji? Dáváte přednost nemocnici co nejblíže svému bydlišti, nebo jste náročnější a plánujete si ji vybrat podle vlastních kritérií? Myslete na různé možnosti už teď a informujte se na ně. Zjistěte si, co vám ještě hradí pojišťovna a co si zaplatíte z vlastní kapsy.

Jednou z možností je zmírnění porodních bolestí pomocí akupunktury. Ačkoli je její název odvozen z latinských slov „acus“ (jehla) a „punctura“ (vpich), je jedním z odvětví tradiční čínské medicíny. Podle této léčebné metody procházejí tělem energetické dráhy, na kterých se nacházejí stimulační body. Tyto body jsou stimulovány tenkými akupunkturními jehlami. Hloubka vpichu závisí na konkrétním místě. Cílem akupunktury je obnovit tok životní energie, zmírnit negativní zdravotní příznaky, působit preventivně nebo posilovat.

Akupunkturu lze využít v těhotenství při potížích se zadržováním vody v těle, ale také při porodu ke zmírnění bolesti, zejména v první době porodní. Pokud se rozhodnete pro tuto metodu, obraťte se během těhotenství na odborníka, který se akupunktuře věnuje, a komunikujte také se zdravotníky nebo porodní asistentkou, kteří budou u vašeho porodu. Akupunkturu může provádět pouze certifikovaný a vyškolený lekař.