Skip to main content

Těhotenské týdny:

29. týden těhotenství (29. TT): Děťátko si buduje imunitu

Ve 29. týdnu jste vstoupila do 8. měsíce těhotenství. Jste ve 3. trimestru, poslední a nejdelší části života s bříškem. Dítě v něm rychle roste a výrazně přibývá na váze. Připravila jste mu doma útulné a bezpečné místo? Pokud ne, je opravdu čas vše naplánovat a realizovat.

Kolik měří a váží dítě ve 29. týdnu těhotenství?

Ve 29. týdnu měří dítě přibližně 38,7 cm. Možná to nevíte, ale tato velikost zhruba odpovídá rozměru kokosového ořechu pěstovaného v jeho přirozeném prostředí. Tedy nejen jako hnědý plod se skořápkou, který známe z obchodů, ale celý se zelenou slupkou, který roste na silné kokosové palmě, jež plodí už léta. Dítě zároveň slušně přibírá na váze – kulatí se jako kokosový ořech – a váží už cca 1240 gramů. Stále více se přibližuje k váze dospělého novorozence. Čím těžší je při narození, tím snazší je pro něj start do života, zejména pokud se narodilo předčasně.

Vývoj dítěte

V posledních týdnech se vyvinuly proporce i obrysy tělíčka, které se do porodu výrazně nezmění. Ani v děloze už nedochází k závratným změnám. Vše je vyladěno a soustředěno na zdokonalení orgánů a úplný rozvoj jejich funkcí. Vaše dítě je téměř hotové novorozeně.

Vývoj hmotnosti

Od 29. týdne těhotenství až do porodu bude dítě postupně přibývat na váze. Tukové buňky se v podkoží tvoří ve velkém množství a jsou uloženy jako rezerva. Tyto „polštářky“ se budou hodit už bezprostředně po narození, když ještě nedostává plnou dávku mateřského mléka. Pamatujte si toto. Ženy vyčerpané po porodu jsou velmi stresované, když mají pocit, že v prsou ještě nemají dostatek mléka. Zmocňuje se jich strach a obavy, zda jejich dítě neumírá hlady. Nebojte se. Kalorie a tuky potřebné pro výživu dítěte se mohou začít tvořit v mateřském mléce až třetí den po porodu, ale do té doby si novorozenec vystačí s vlastními tukovými zásobami. Jeho tělo po nich přirozeně sahá, a proto bude po prvních dnech života vážit méně než při narození.

Čekáte dvojčata? Neznamená to, že vaše tělo musí nutně zvládnout dvojnásobnou nadílku kilogramů. Děti budou mít při narození různou hmotnost a velikost.

Ať už nosíte v bříšku dvě děti, nebo jedno, vývoj mozku také postupuje. Jeho povrch se stává stále strukturovanější díky četným závitům, které se vytvářejí na spojích nervových buněk. Spolu s nervovými buňkami se vytvářejí mozkové a nervové obaly, které je chrání a podporují. Mozek již řídí proces dýchání dítěte, které se zatím pouze trénuje a připravuje na první nádech po narození. Začíná také kontrolovat srdeční rytmus a tělesnou teplotu. Dítě bude po narození používat vlastní regulaci, ale prozatím se spokojí s tělesnou teplotou maminky.

Vývoj imunitního systému

V tomto měsíci dochází také k rychlému vývoji imunitního systému. Do krve dítěte proniká stále více protilátek z těla matky. Tělo dítěte si již s těmito obrannými buňkami poradí a začne trénovat vlastní obranyschopnost. To pro ně bude životně důležité, až se po narození ocitne mimo tělo matky a začne se setkávat s množstvím bakterií „tam venku“. Z tohoto důvodu byste měla novorozence a později i kojence v prvním roce života pečlivě chránit před závažnými infekcemi. Návštěvu babičky nebo kamarádky, která má chřipku nebo zánět průdušek, je třeba nekompromisně odložit, dokud se neuzdraví.

Lanugo, jemné chloupky, které zabraňují vysychání kůže v plodové vodě, je již hustší a pokrývá téměř celé tělo dítěte. Vlásky na hlavičce také rostou. To, zda dítě přijde na svět s bohatou kšticí, nebo téměř plešaté, závisí na genetice, kterou nelze ovlivnit.

Co se s vámi děje ve 29. týdnu?

Na začátku osmého měsíce může být vaše bříško tak velké, že už sotva vidíte, nebo dokonce nevidíte ani na konečky prstů u nohou. I když má dítě v děloze stále méně místa, může se stále otáčet nebo přetáčet. Den ode dne nabírá na síle a někdy vám to dá pořádně na vědomí.

Ve 29. týdnu těhotenství se setkáte s mnoha nepříjemnostmi souvisejícími s rozpínající se dělohou, jež jste v prvních týdnech neznala. I nyní můžete pociťovat mírnou nevolnost nebo pálení žáhy, ale také bolesti zad, otoky kotníků nebo obličeje, očních víček nebo prstů, křeče v lýtkách, dušnost, nespavost nebo časté nucení na močení. Vydržte! Až budete po porodu držet svůj poklad v náruči, nebudete si na nic z toho pamatovat. 

Můžete mít následující příznaky

Bolest zad se stupňuje

Mnoho těhotných žen se potýká s bolestmi zad nebo krční páteře. Je to normální – záda musí zvládnout obrovskou zátěž kvůli zvětšující se děloze a rostoucímu dítěti. Kromě toho se posouvá těžiště těla a mění se stereotyp chůze. Hmotnost dítěte může také způsobit útlak nervů, což se projeví dalšími obtížemi. Náhlé křeče vás mohou překvapit nejen ve svalech nohou, ale také v hýždích nebo v horní části břicha – zejména pokud jste ve stresu. Stres je „požíračem hořčíku“, takže byste měla být obzvláště opatrná v obdobích zvýšeného napětí na dostatečný příjem tohoto minerálu.

Připravujete se na život s dítětem

Vaše myšlenky se pravděpodobně stále častěji točí kolem vytouženého potomka. Je čas naplánovat dětský pokoj a provést poslední úpravy. Zpočátku bude dítě pravděpodobně spát ve vaší ložnici. Možná také patříte mezi maminky, které zjistily, že nejlepší ze všeho je přistýlka k manželské posteli vhodná pro noční kojení. S touto finesou můžete úspěšně zabránit tomu, aby se váš manžel a nový tatínek v noci přesunul na gauč v obývacím pokoji. Samozřejmě nesmí chybět klasická postýlka nebo kolébka jako bezpečné místo pro uložení dítěte.

Nejlepších tipy ve zkratce

  • Nemůžete si ve svém každodenním shonu najít čas na pravidelné stravování? V takovém případě je dobré rozdělit si jídlo na několik menších porcí. Zajistíte si tak pravidelný přísun energie a živin po celý den.
  • Jezte potraviny s vyšším obsahem hořčíku, jako jsou ořechy, celozrnné obiloviny, luštěniny, špenát a kedlubny.
  • Ujistěte se, že pijete hodně tekutin – vypijte jednu sklenici za hodinu. Nejste zvyklá pít často? Zkuste to!
  • Využijte volný čas k procházkám na čerstvém vzduchu. Pravidelný pohyb zmírňuje napětí v břiše i bolesti zad.
  • Začněte připravovat porodní plán. Vezměte v úvahu své představy o tom, jak a kde chcete přivést své miminko na svět, kdo by měl být přítomen u porodu, jaká jsou vaše očekávání od zdravotnického personálu a co očekáváte od sebe. Vždy však mějte na paměti, že je to „jen“ plán – návrh, předběžná myšlenka... Určitě to konzultujte s porodníkem, jehož jste si vybrala, a počítejte s tím, že události mohou nabrat jiný směr. Na internetu, ale také od maminek, se dozvíte mnoho informací o porodnicích. Pokud můžete, navštivte porodní sál kliniky a oddělení, kde byste měla po porodu ležet.

Zeptejte se lékaře nebo porodní asistentky

Co mi pomůže při bolestech zad?

Trápí vás bolesti krční páteře nebo dolní části zad? Alfou a omegou je pravidelný pohyb venku a cvičení – ať už pro těhotné ženy ve fitness studiu, doma s pomůckami, jako je overball, nebo jako předporodní kurz s porodní asistentkou.

Kromě pohybové terapie přicházejí na řadu alternativní léčebné postupy, které jsou symptomatické, tj. zaměřují se na příznaky a mohou vám téměř okamžitě ulevit od bolesti.

Akupresura zmírňuje nebo odstraňuje bolest. Pracuje s body, které reagují na tlak, a s energetickými drahami, meridiány, podobně jako akupunktura.

Druhou oblíbenou metodou je kineziotaping, laicky řečeno tejpink. Samolepicí barevné pásky jsou elastické náplasti, které se používají při bolestech páteře i kloubů. Přikládají se na postižené místo a stimulují nebo zklidňují svaly. Měl by je však aplikovat pouze vyškolený odborník, nejčastěji sportovní lékař nebo fyzioterapeut.