5. týden těhotenství (5. TT): Skončil čas nejistoty

V 5. týdnu začíná 2. měsíc těhotenství. Miminku jsou tři týdny – přesně tolik času uplynulo od oplodnění vajíčka spermií.

Jak velké je miminko v 5. týdnu těhotenství?

Když bude lékař v 5. týdnu těhotenství sledovat ultrazvukem vaše bříško, po rostoucím děťátku nebude na obrazovce přístroje ještě ani stopy. Když však vyšetří oblast těsně nad vagínou, díky citlivé ultrazvukové technice může rozpoznat plodový vak, ve kterém se už budoucí človíček usídlil a další měsíce se v něm bude vyvíjet. Kdybyste ho mohla vidět, připomínal by jen drobné sezamové semínko.

Vývoj dítěte

V 5. týdnu těhotenství se vícenásobně rozdělené vajíčko kulatého tvaru prodlouží do tvaru provazce. I když zatím ničím nepřipomíná člověka, lidské znaky už má. Právě v průběhu tohoto týdne se mu vytváří první a nejdůležitější orgán – mozek – a i základy smyslových orgánů, trávicího systému, kostí, svalů, kůže a srdečních stěn.

Kromě toho se průběžně vyvíjejí první nervová vlákna. Už brzy začnou řídít všechny životní procesy malého stvoření. Jsou mimořádně důležitá, bez nich život není možný.

Od 22. dne po oplodnění, tedy od 6. týdne těhotenství, budete moci při ultrazvukovém vyšetření pozorovat činnost srdíčka. V tomto stadiu se vám může zdát, že budoucího človíčka ve vašem bříšku tvoří jen srdce. Zpočátku je tento velmi důležitý orgán extrémně velký a rytmus, jakým bije, je dvakrát rychlejší než tep vašeho srdce.

Věděla jste, že k výměně kyslíku u dítěte během celého těhotenství nedochází prostřednictvím plic, ale výlučně přes placentu, tedy plodový koláč? Miminko začne samostatně dýchat plícemi až při prvním nádechu těsně po narození.

Co se s vámi děje v 5. týdnu těhotenství?

V tomto období pravděpodobně poprvé navštívíte těhotenskou poradnu. Gynekolog vám udělá testy a zkontroluje, jestli se oplodněné vajíčko uhnízdilo v děloze a neuvázlo v jednom z vaječníků. Bude se vás ptát na zdravotní anamnézu a současný zdravotní stav.

Na začátku těhotenství vám lékař vystaví těhotenský průkaz, který byste měla nosit neustále při sobě. Bude do něj pravidelně zaznamenávat aktuální stadium vývoje děťátka a týden těhotenství, ve kterém se nacházíte. Zapíše si výsledky všech vyšetření včetně ultrazvukového, výsledky krevních testů a moči, zkontroluje váš krevní tlak, vaši hmotnost, ale i polohu, velikost a srdeční ozvy dítěte. Podle vstupní hmotnosti si můžete vypočítat, kolik kilogramů byste měla maximálně přibrat.

Časté příznaky

Trápí vás nevolnost

Lékař vám oficiálně potvrdil, že jste těhotná. Právě v tomto období zřejmě začnete intenzivněji pociťovat typickou těhotenskou nevolnost. Nemějte obavy, je to běžná záležitost. Nejčastěji se objevuje ráno, i když některé ženy trápí celý den. Měla by ustoupit do 14. až 16. týdne, někdy však přetrvává celé těhotenství. Na jedné straně ji způsobuje zvyšující se hladina těhotenského hormonu hCG a dalších hormonů, například estrogenu, a na druhé straně obrovský emocionální stres, který v tomto období prožíváte, i když si to ani neuvědomujete. S nevolností se často pojí zvracení. Jestli zvracíte několikrát za den, případně po 16. týdnu těhotenství, navštivte lékaře. Nadměrné zvracení může mít za následek dehydrataci a úbytek hmotnosti. Drobek je naštěstí v tomto období ještě vyživovaný přes žloutkový váček, takže vaše problémy by ho neměly ohrožovat.

Náš tip

V těchto dnech zřejmě vnímáte i pachy, o nichž jste doposud neměla ani tušení. Váš čich je extrémně citlivý. Předtím oblíbenou vůni můžete vnímat jako zápach, který vyvolá nevolnost a zvracení. Pocity žaludeční nevolnosti a dávivý reflex zmírníte vícerými způsoby. Naučte se konzumovat malé dávky jídla víckrát denně. Mějte vždy po ruce něco malého na zajedení, například preclík, sušenku nebo suchar. Když není žaludek prázdný, nevolnost nemá šanci projevit se tak intenzivně. Omezte mastné, smažené, pikantní a aromatické pokrmy. Cucejte zázvorové bonbony, pijte zázvorový čaj nebo vodu s citronem. Dbejte na dostatek tekutin – ale pijte nejméně půlhodinu před jídlem a vyhýbejte se alkoholu. Dopřejte si dostatek spánku a pohybu, ale nevytvářejte si zvyk chodit spát hned po jídle.

Bouří se vám hormony

Pozorujete své tělo častěji než předtím? Ovládají vás různé emoce, které se navíc rychle mění?

Ženu, která si těhotenství pečlivě plánovala, zřejmě zázrak zrodu nového života fascinuje úplně stejně jako tu, která s ním nepočítala. Při všech starostech a chaosu, jež s sebou přináší váš nový stav i bouřka hormonů, však ve vás určitě nejvíc převládá pocit radosti a touha po tom, aby všechno dobře dopadlo. Jako budoucí maminka potřebujete být psychicky vyrovnaná, abyste zvládla všechny náročné změny, které vás v nejbližším období čekají.

Přibíráte

Jestliže trpíte nevolností a zvracíte, můžete zpočátku zhubnout. Postupně však začnete přibírat. Nenechte se znervózňovat ručičkou na váze, kila navíc k těhotenství patří. Tělo si hromadí tukové zásoby, tedy energii, již bude nezbytně potřebovat v nejbližších měsících, při porodu a i během velmi náročného období s novorozencem. Navíc přírůstek hmotnosti netvoří jen tuk, je třeba do něj počítat nemalou hmotnost plodové vody, placenty, prsů a dítěte, které rychle roste. Podíl na kilech může mít i voda, kterou vaše tělo zadržuje. Na naší kalkulačce hmotnosti si zkontrolujte, jestli přibíráte v doporučeném rozmezí. Přiměřený nárůst hmotnosti je také jedním z indikátorů správně se vyvíjejícího těhotenství. Určitě ale nejezte „za dva“.

Nejlepší tipy ve zkratce

  • Naplánujte si s gynekologem termíny v těhotenské poradně. Můžete vyhledat i porodní asistentku, která se zaměřuje hlavně na péči a poradenství během těhotenství, na přípravu na porod, pomoc při kojení a poradenství v šestinedělí. Velmi populární jsou kurzy přípravy na porod. Kromě těhotenského cvičení nabízejí budoucím maminkám lekce péče o děťátko, přípravu na zvládnutí kojení, ale i párovou přípravu na porod a některé také podpůrnou psychologickou terapii pro páry. Nabídka je poměrně pestrá. Dopřejte si co nejvíc odpočinku, protože v nejbližší době budete potřebovat hodně energie.
  • Těhotenství se někdy říká „jiný“ stav. Otevřeně si o svém „jiném stavu“ povídejte se svými nejbližšími, svěřte se jim s očekáváními, radostí, ale i obavami a starostmi. Určitě vám pomůžou je rozptýlit anebo řešit už v počátečním stadiu.
  • Dbejte na dostatečný přísun kyseliny listové ve stravě a doplňcích výživy. Vitamín ze skupiny B tělo nejlépe vstřebává ve formě folátu. O této jeho podobě se v souvislosti s těhotenstvím a vývojem plodu mluví čím dál častěji. Neobejde se bez něj syntéza nukleových kyselin, která tvoří náš genetický materiál, tedy DNA. Vysoká hladina v těle matky od úplného začátku těhotenství je nejlepší prevencí rizika rozvoje závažných neurologických poruch během embryonálního vývoje miminka.

Zeptejte se lékaře nebo porodní asistentky

Jaké léky a potravinové doplňky můžu užívat?

Řekněte svému gynekologovi o všech lécích a doplňcích výživy, jež momentálně berete. Spolu pečlivě zvažte, které můžete v těhotenství užívat. Příliš mnoho vitamínů z určitých skupin může škodit vám i malému ve vašem bříšku. Existují speciální vitamínové a minerálové doplňky pro těhotné ženy přizpůsobené požadavkům na výživu během těhotenství. Lékař nebo lékárník vám poradí, které jsou vhodné.

Mám potíže. Mohu žádat o dodatečné vyšetření?

Požádejte lékaře, aby vám vysvětlil, s jakými projevy těhotenství byste měla počítat. Jestliže máte jakékoli zdravotní potíže kromě běžných příznaků, zařiďte si termín na vyšetření mimo pravidelnou těhotenskou poradnu.

V 1. trimestru bojuje většina žen s nevolností, ranním nebo nočním zvracením, nechutenstvím a změnou čichu. Některé těhotné trpí onemocněním, které se jmenuje Hyperemesis gravidarum. Jde o nadměrné zvracení, které v souvislosti s dehydratací a nechutenstvím může vést k narušení rovnováhy elektrolytů a k nedostatku životně důležitých látek v těle matky. Může mít za následek podvýživu děťátka, proto se někdy řeší dokonce hospitalizací. Dalšími příznaky nadměrného zvracení jsou závratě, pocit na omdlení, zrychlený tep, nízký tlak a bolesti hlavy. Sledujte svůj zdravotní stav a v případě jakýchkoli obav kontaktujte svého lékaře.