Těhotenské týdny:
17. týden těhotenství (17. TT): Dítě má vyvinuté smysly
Kolik měří a váží dítě v 17. týdnu těhotenství?
Vaše nenarozené dítě měří v 17. týdnu těhotenství přibližně 11 až 12 centimetrů. Velikostí se dá přirovnat k hrušce, ale váhou ještě ne. Váží asi 140 gramů – střední hruška váží asi dvakrát tolik. Tyto údaje jsou pouze orientační, určitě se s nimi nesrovnávejte. Každé dítě se vyvíjí a roste jinak. Záleží nejen na genetických vlastnostech obou rodičů, ale také například na životním stylu budoucí matky. Kromě růstu se v tomto týdnu těhotenství dále vyvíjí jedinečný vzhled dítěte a dozrávají jeho smysly a reflexy. Zatím nemá žádný podkožní tuk, jeho kůže je zvrásněná, ale to se brzy změní. Miminko začne přibývat na váze a vytvářet si tukové polštářky, které bude potřebovat pro život mimo maminčino bříško.
Vývoj dítěte
Rysy obličeje jsou v 17. týdnu těhotenství téměř plně vyvinuté. Jsou originální a nezaměnitelné. Oči se přesunuly více do středu obličeje, pohled za zavřenými víčky směřuje dopředu. Začínají růst řasy a obočí. Z obličejové chrupavky se vytvořil nosík.
Dítě má vyvinutý čich, sluch a chuť. Smyslové buňky, které jsou rozmístěny po celém těle, mu poskytují komplexní citlivost. Podněty z vnějšího prostředí vnímá výrazně, takže ho mohou vyděsit hlasité zvuky. Kdybyste právě byla na ultrazvuku, všimla byste si, jak sebou jeho tělíčko po přiložení sondy na břicho trhne nebo se zavrtí. Uděláte dobře, když si odteď odpustíte návštěvu hlasitého rockového koncertu nebo akčního filmu.
V 17. týdnu těhotenství je drobeček schopný vnímat vjemy na úrovni světla a tmy. Když vystavíte bříško slunečním paprskům, pocítí jas i teplo a reaguje na ně.
Co se s vámi děje v 17. týdnu těhotenství?
Váš život pravděpodobně ovlivňují emoce. Stejně jako v pubertě se můžete cítit jako na horské dráze. Cítíte někdy úzkost nebo strach? Pro nastávající matku jsou to přirozené pocity. Postaví vás před zcela novou životní situaci. Pro toto období jsou příznačné obavy o zdraví a pohodu dítěte, ale také otázky, zda dobře zvládnete roli matky a péči o rodinu.
Žena, která se těší na dítě a společný rodinný život, však také prožívá nepopsatelné chvíle štěstí. Mnoho nastávajících matek začíná „stavět hnízdo“ právě kolem 17. týdne těhotenství. Patříte k těm, které stále něco hledají, plánují, zařizují? Je to běžný projev intenzivního vyrovnávání se s tím, že budete matkou.
Vaše pocity se mohou odrážet i ve snech. Podvědomě v nich budete zpracovávat i pochybnosti a obavy, kterými jste se během dne zabývala.
Můžete mít následující projevy a příznaky
Trápí vás zapomnětlivost
Znáte to? Jdete si uvařit čaj, vyruší vás zvonění telefonu a po hovoru si nemůžete vzpomenout, co jste vlastně chtěla dělat. Nemůžete najít klíče od auta, zapomínáte na schůzky, přemýšlíte, co jste si chtěla koupit v drogerii. Pokud vám to zní povědomě, nebojte se. Těhotenská zapomnětlivost není neobvyklá, zažívá ji nejedna nastávající maminka. Přispívají k tomu „poblázněné“ těhotenské hormony, ale také spousta nových dojmů, pocitů a informací, které není snadné zpracovat. Často se k nim přidávají problémy se spánkem a nadměrné nároky na sebe sama.
Vaše paměť bude fungovat lépe, pokud si vyhradíte dostatek času na spánek a relaxaci. Cvičte, choďte na procházky do přírody, dopřejte si voňavou koupel. Pokud jste uvolněnější a bez stresu, nebudete tolik zapomínat. Pomůže vám i diář, do něhož si všechno zapíšete. Mějte mobilní telefon, peněženku a klíče na jednom místě.
Těhotenská zapomnětlivost je přirozená a dočasná, po porodu odezní. Nemá nic společného s demencí, závažným neurologickým onemocněním. Ve vzácných případech však může být spojena s depresí. Pokud se vyhýbáte společnosti, máte negativní myšlenky, nechuť k jídlu a ztrácíte zájem o věci, které vás dříve bavily, obraťte se na psychologa nebo psychiatra.
Cítíte první pohyby dítěte
Pokud jste podruhé matkou, od 17. týdne už jistě pociťujete letmé pohyby malého človíčka ve svém bříšku. Maminky, které rodí poprvé, musí být trpělivější, ale také začínají správně rozpoznávat pohyby dítěte. Ptáte se, jak je s jistotou rozpoznat? Lze je přirovnat k lechtání nebo mručení, které se postupně stává intenzivnějším a intenzivnějším. U těhotné ženy vyvolávají nádherný pocit štěstí.
Děloha se rozšiřuje
Jak se děloha zvětšuje, vazy, které ji drží na místě, se natahují a stahují. To se může projevovat jakýmsi praskáním, napínáním nebo bolestivým napětím. Pokud nemáte žádné jiné příznaky, jsou tyto projevy neškodné. Pokud však pociťujete bolest, která přichází v pravidelných intervalech nebo krvácíte z pochvy, okamžitě navštivte lékaře, abyste neohrozila vývoj dítěte. Běžný je bílý nebo čirý vaginální výtok bez zápachu. Pokud se liší a je doprovázen svěděním, pálením, nebo dokonce bolestí, pravděpodobně se jedná o infekci, kterou je také třeba léčit.
Nepříjemné napětí způsobené rostoucí dělohou můžete překonat pravidelným cvičením zaměřeným na posílení pánevního dna a uvolnění děložních vazů. Pohyb prospěje nejen vám, ale i miminku – zajistí mu pravidelný přísun kyslíku.
Křečové žíly na nohou
Všimla jste si na nohou, zejména na lýtkách, rozvětvených fialových žilek – metliček? Nejsou sice estetické, ale nemusíte se bát, je to běžný jev. Vaše tělo pracuje na plné obrátky a zpracovává zvýšený objem krve.
U některých těhotných žen se však křečové žíly – varixy – tvoří ve zvýšené míře. Ty jsou již projevem chronického žilního onemocnění, které je podmíněno dědičností, obezitou nebo sedavým způsobem života. V takovém případě co nejdříve navštivte cévního lékaře, který žíly vyšetří a předepíše léky a kompresní punčochy nebo podkolenky. Dnes si můžete ve zdravotnických potřebách koupit elegantní kousky s krajkou nebo bez ní, které nevypadají jako zdravotní „gumové“ punčochy našich babiček.
Metličkám nebo křečovým žilám můžete předcházet správným životním stylem – přiměřeným pohybem, zejména chůzí, stravou obsahující vlákninu a pravidelným pitným režimem. Pokud máte sedavé zaměstnání, změňte pozici. Po chvíli vstaňte a projděte se. Doma cvičte žilní gymnastiku a dejte si nohy do zvýšené polohy. Nesprchujte se v horké vodě, naopak si na závěr nohy osprchujte vlažnou až studenou vodou. Přestože je masáž nohou příjemná, není vhodná, pokud máte vystouplé žíly. Místo toho si večer před spaním namažte nohy speciálním chladivým krémem z lékárny, který podporuje prokrvení.
Těhotenské bříško se zakulacuje
V 17. týdnu těhotenství už nemůžete skrývat, že „jste v tom“. Na vaše rostoucí bříško se bude upírat stále více očí. Může se také stát, že se ho kromě vašeho partnera budou chtít dotýkat nebo ho dokonce hladit i další příbuzní nebo známí. Pokud vám to nevadí, je to v pořádku, ale pokud je vám to nepříjemné, otevřeně to vysvětlete a dotyky odmítněte.
Během tohoto měsíce přiberete přibližně 250 gramů týdně. Přírůstek hmotnosti je z velké části způsoben rostoucí dělohou. K přibývání na váze přispívá také placenta a plodová voda.
Zvětšují se vám prsa, boky i bříško a nabýváte typicky ženských tvarů. Tuk, který na sobě vidíte, není samoúčelný, má svůj význam. Po porodu vám dodá energii a vaše tělo ji využije při kojení.
Zeptejte se lékaře nebo porodní asistentky
Jaké cviky jsou vhodné pro posílení pánevního dna?
Kegelovy cviky posilují a protahují svaly pánevního dna, které budou v nadcházejících měsících velmi zatížené. Cílená kontrakce a relaxace vaginálních svalů vám pomůže při porodu. Pravidelné cvičení v těhotenství však zabrání i poporodní stresové inkontinenci. Ochabnutí svalů a tkání kolem močové trubice – například po těžkém přirozeném porodu a následné fyzické zátěži při zvedání a nošení dítěte a kočárku – může mít za následek únik moči při kašli, kýchnutí nebo smíchu. Zeptejte se své porodní asistentky nebo gynekologa na Kegelovy cviky nebo si je vyhledejte na internetu.
Na nohou se mi objevují nehezké cévky nebo vystouplé žíly. Co s nimi dělat?
Trápí vás rozšířené metličky nebo křečové žíly na lýtkách, holeních, v podkolení, kotnících nebo na stehnech? Váš gynekolog vás pošle na angiologické vyšetření. Angiolog je cévní specialista, který určí, do jaké míry je třeba tyto projevy během těhotenství řešit. Někdy jsou doprovázeny únavou, bolestí nebo otoky nohou. Důležitá je prevence, například nošení kompresních punčoch, žilní gymnastika, změna polohy při sedavém zaměstnání, dostatek pohybu – zejména rychlejší chůze – a vhodný životní styl. Lékař vám také může předepsat venofarmaka, léky na zpevnění žilních stěn nebo na ovlivnění průtoku krve.
Kde mám hledat tipy na zdravé a efektivní stravování?
Požádejte porodní asistentku o recepty, které se snadno připravují. Ideální je, pokud jsou pokrmy bohaté na vlákninu a živiny.