Těhotenské týdny:
15. týden těhotenství (15. TT): Objevují se první vlásky
Jste v 15. týdnu těhotenství, ve 4. měsíci těhotenství a ve 2. trimestru – tedy ve 2. třetině těhotenství.
Kolik měří a váží dítě v 15. týdnu těhotenství?
V 15. týdnu těhotenství měří vaše ratolest 9,3 až 10,3 cm, což odpovídá průměru velkého pomeranče. Váží přibližně 70 gramů.
Vývoj dítěte
Srdce je již vyvinuté, pracuje naplno, dále se zvětšuje a při ultrazvukovém vyšetření je zřetelně slyšet jeho silný rychlý tlukot. Slyšet poprvé tlukot srdíčka bude pro vás i vašeho partnera emotivní a nezapomenutelný zážitek – najednou si uvědomíte, že život, který ve vás roste, je skutečný, stává se jakoby hmatatelným.
Také pohlavní orgány jsou již plně vyvinuté. Pokud je dítě vhodně otočené, lze je vidět na ultrazvuku. Až dosud bylo určování pohlaví nespolehlivé, protože chlapecká varlata a dívčí vystouplé velké stydké pysky vypadají velmi podobně. V 15. týdnu těhotenství vám lékař s mnohem větší pravděpodobností prozradí, zda čekáte holčičku, nebo chlapečka. Stále však existuje možnost, že se zmýlí. Nebuďte proto zklamaní, pokud bude jeho původní předpoklad v nadcházejících týdnech vyvrácen.
Jedním z důležitých ultrazvukových vyšetření v této fázi je měření biparietálního průměru (BPD). Tato hodnota představuje příčný rozměr hlavičky, tedy vzdálenost mezi dvěma spánkovými kostmi. Parametr BPD je důležitý pro sledování růstu a vývoje dítěte.
Placenta – neboli plodový koláč – není v centru pozornosti těhotné ženy tolik jako samotné vyvíjející se dítě. Nedivte se však překvapeni, že mu lékař při ultrazvukovém vyšetření věnuje velkou pozornost. Důvod? Placenta zásobuje dítě důležitými živinami, stará se o odstraňování odpadních látek a je z velké části zodpovědná za dýchání. Protože plíce budou dozrávat ještě dlouho a začnou skutečně fungovat až po porodu, krev obohacená kyslíkem proudí do těla dítěte pupeční šňůrou spojenou s placentou.
Kůže nenarozeného dítěte je v 15. týdnu těhotenství tak tenká, že přes ni prosvítají cévy. Je pokryta jemnými vlásky a chloupky – lanugem, které zabraňuje vysychání pokožky v plodové vodě. Ke každému vlasovému folikulu vede mazová žláza, která produkuje kožní maz. Lanugo zajišťuje, že kožní maz pevně přilne k pokožce.
Co se s vámi děje v 15. týdnu těhotenství?
Vaše tělo se již dobře přizpůsobilo novým podmínkám, takže si nyní můžete naplno užívat „jiného stavu“. Prostřední třetina těhotenství je obecně považována za nejkrásnější a nejvíc vzrušující.
Mohou se u vás vyskytnout tyto projevy
Optimistická nálada
Záříte. Hormony, které vám ještě nedávno způsobovaly výkyvy nálad a bouři emocí, se v 15. týdnu těhotenství začínají starat o vaši optimistickou náladu a pozitivní myšlenky. Zároveň jsou spojeny s opatrností typickou pro budoucí matku.
Přestože na ultrazvuku můžete už dlouho vidět pohyby miminka, ještě je necítíte. Ale vaše myšlenky se už teď točí kolem budoucího človíčka, který roste ve vašem bříšku a kterého budete za pár měsíců držet v náruči. Vše pozitivní, co cítíte, prospívá i jemu.
Vaše tělo se mění
Od 15. týdne těhotenství můžete vážně počítat s „problémem“, který se dá shrnout do slov: nemůžu si zapnout kalhoty, nemám co na sebe, nemůžu si vzít své oblíbené přiléhavé šaty... Stručně řečeno, začíná být zřejmé, že „jste v tom“, bříško se vám vyklenuje. Protože se děloha neustále zvětšuje, můžete i v 15. týdnu pociťovat napětí a tah v podbřišku nebo v tříslech. Pokud nemáte jiné problémy, nemusí vás to znepokojovat.
V těle se ukládají tukové zásoby, které později využije k tvorbě mateřského mléka.
Vaše pokožka také prochází změnami. Může být sušší a může svědit. Na obličeji se vám mohou objevit pigmentové skvrny nebo akné, stejně jako strie na napínajícím se břiše, stehnech a prsou. Tyto drobné jizvičky jsou nyní jasně červené, ale během měsíců a let vyblednou. Denně si jemně masírujte obličej, břicho a stehna kvalitními oleji nebo krémy. Omezíte tak vysušování pokožky a omezíte tvorbu strií.
Prsa se také mění. Těhotenské hormony způsobují, že i menší prsa se výrazně zvětší. Připravují se na kojení. Jak se mléčné žlázy vyvíjejí, můžete čas od času pociťovat nepříjemné napětí nebo bolest. I namáhaná pokožka prsou bude vděčná za pravidelnou masáž kvalitním olejem nebo krémem.
Tip: Vzhledem k rostoucímu břichu a prsům vám může být nepříjemné i silnější objetí. Nestyďte se to říct. Je snadné to vysvětlit svým nejbližším, méně blízcí to jistě budou také respektovat. Prsům účinně pomáhá kvalitní vyztužená těhotenská podprsenka, která je spolehlivě zpevní.
Nadměrnému ukládání tuku můžete zabránit zdravou a vyváženou stravou. Rada „jíst za dva“, již budoucí matky dostávaly od svých matek, už dávno neplatí. Znamená to přibírat více, než je nutné. Těhotná žena zpravidla potřebuje pouze 255 kalorií denně navíc. Kolik to je? Možná tomu nebudete věřit, ale mluvíme pouze o jednom přírodním jogurtu nebo jedné porci ovoce navíc. Doporučený přírůstek hmotnosti v těhotenství je přibližně 12 kilogramů. Přibírání na váze je samozřejmě individuální záležitost a závisí nejen na způsobu stravování budoucí maminky, ale i na dalších faktorech. Více informací najdete v kalkulačce hmotnosti.
Po porodu je často obtížné zbavit se nadváhy. Kromě toho je nadváha v těhotenství rizikovým faktorem pro vznik těhotenské cukrovky, odborně gestačního diabetu. Výrazný nárůst tukové tkáně může způsobit poruchu funkce inzulínu. To může mít za následek celoživotní zdravotní komplikace u dvou osob – matky i jejího novorozence.
Novorozenci matek s těhotenskou cukrovkou jsou mimo jiné v průměru větší a těžší než ostatní děti. Screeningový glukózový toleranční test na těhotenskou cukrovku se pravděpodobně provádí mezi 24. a 28. týdnem těhotenství. Provádí se z krve odebrané nalačno po podání přesné dávky glukózy. Tu vypijete předem rozpuštěnou ve vodě. Pokud se u vás toto onemocnění rozvine, lékař vás bude sledovat a doporučí vám léčbu, která zahrnuje dietu a léčbu inzulinem.
Svaly pánevního dna se více namáhají
Na klasický předporodní kurz je ještě brzy, ale – pokud jste tak ještě neučinila – zkuste se poohlédnout po cvičení pro těhotné. Jak břicho nabývá na objemu, budete muset na nějakou dobu odložit své obvyklé sportovní a pohybové aktivity. Vhodná je však například mírná fyzická aktivita zaměřená na posílení svalů pánevního dna. Jejich pravidelné procvičování se stává velmi důležitým – musí přece zvládat stále větší zátěž.
Na kurzu se setkáte s dalšími těhotnými ženami, s nimiž si můžete předávat rady a zkušenosti. Pokud je veden certifikovanou porodní asistentkou, poskytne vám také užitečné rady pro řešení běžných drobných těhotenských problémů.
Zeptejte se lékaře nebo porodní asistentky
Cítím napětí a bolest v podbřišku. Mám jít k lékaři?
Stále vás trápí bolest nebo napětí v podbřišku? Neměla by být intenzivnější než v předchozích dnech a týdnech. Pokud se objeví další znepokojivé příznaky, jako jsou opakující se křečovité bolesti, nebo dokonce krvácení, okamžitě navštivte gynekologa, který vás důkladně vyšetří.
Mohu zvedat a nosit starší dítě?
Máte doma starší dítě, které stále potřebuje občas nosit nebo zvedat? Poraďte se se svým lékařem nebo požádejte porodní asistentku – například na kurzu pro těhotné – aby vám ukázala, jak to dělat šetrně a bez zatížení páteře a pánevního dna. Zařaďte doporučené nové pohybové návyky do svého denního režimu až do porodu. Předejdete tak nepříjemným potížím.
Jak mohu zmírnit napětí a bolest v prsou a vyhnout se striím na kůži?
Od 15. týdne těhotenství se v prsou vyvíjejí mléčné žlázy, které budou po porodu zajišťovat výživu dítěte. Nepříjemným průvodním příznakem je pocit napětí a bolesti. Porodní asistentka nebo lékař vám doporučí vhodné prostředky na úlevu. Oleje s cennými účinnými látkami pomáhají nejen těžce zkoušené pokožce, ale také zklidňují a pomáhají proti obtížím způsobeným růstem dělohy. Najdete je také v lékárnách. Mandlovým nebo jiným olejem jemně masírujte prsa z vnější strany směrem k bradavkám. Můžete také vyzkoušet jemné střídavé sprchování teplou a studenou vodou. Vyvarujte se prudkých pohybů a natřásání.