Skip to main content

Těhotenské týdny:

25. týden těhotenství (25. TT): První porodní bolesti jsou přípravou na porod

Kolik měří a váží dítě ve 25. týdnu těhotenství?

Dítě je velké 34 až 35 centimetrů, je dlouhé asi jako celerová bulva s celou natí. Váží asi 750 gramů. Za týden přibralo 50 gramů! Takto to bude pokračovat až do porodu – každý týden bude mít asi 50 gramů víc.

Pokud čekáte dvojčata, bude se váhový přírůstek obou dětí samozřejmě vyvíjet poněkud odlišně. Děti budou vážit méně.

Ve 25. týdnu má ještě prostor pro své oblíbené „gymnastické cviky“, které jsou pro jeho vývoj velmi důležité – ale to se postupně začne měnit. Jak roste jako z vody, zaplňuje prostor v děloze stále rychleji. Bude se v ní cítit trochu nepohodlně, což určitě pocítíte i vy.

Vývoj dítěte

Oční víčka jsou ve 25. týdnu těhotenství plně vyvinuta a dítě je čas od času pootevře. Jakou barvu budou mít oči, je zatím záhadou, i když pigmentace, tedy barva duhovky, je dána již při oplodnění. Je to dáno genetickými vlastnostmi matky a otce.

Ve vnitřních vrstvách kůže se vytvářejí kapilární systém. Skládají se z drobných cév zvaných kapiláry nebo vlásečnice, které přenášejí krev bohatou na kyslík a zásobují pokožku důležitými živinami. Prokrvení různých vrstev kůže způsobuje, že kůže, tj. její horní část, získává barvu a jeví se stále růžovější.

Smysl pro rovnováhu, který je řízen vnitřním uchem, se dále vyvíjí, takže dítě zdokonaluje svůj pohybový vzorec. Jeho pohyby jsou stále koordinovanější a účelnější.

Dokáže se dotknout prstem špičky nosu, vložit si palec přímo do úst a cucat ho.

Drobeček v aktivních fázích stále mění polohu. Nejaktivnější je, když se najíte. Pochutnala jste si na čokoládě nebo jiných sladkostech? Musela jste pociťovat velmi intenzivní kopance nebo převalování. Příčinou je zvýšená hladina cukru v krvi. V klidové fázi dítě zaujme polohu vsedě – přitáhne kolena k sobě pod skloněnou hlavičku.

Dozrávání plic

Plicní tkáň s typickými kanálky se vytvořila již v 16. týdnu těhotenství, ale vývoj obou plicních laloků stále probíhá. Plíce jsou nezbytné k tomu, aby dítě mohlo po narození dýchat nezávisle na kyslíku z pupečníku. Začínají se v nich tvořit aktivní lipoproteiny, které pomáhají roztahovat plicní sklípky, zabraňují jejich slepování a umožňují, aby se plíce po narození rozšířily. Zajišťují, aby novorozenec mohl zcela samostatně dýchat.

Ve 25. týdnu těhotenství však plíce ještě nejsou natolik zralé, aby dítě mohlo dýchat samo bez pomoci. Jeho šance na přežití mimo dělohu jsou za normálních okolností stále malé. Perinatologové, vysoce specializovaní neonatologové, kteří se věnují intenzivní péči o nedonošené novorozence, však dokážou znásobit šance na přežití předčasně narozených dětí.

Lékař při ultrazvukovém vyšetření pravidelně sleduje zrání plic. To je důležité zejména v případě hrozícího předčasného porodu, protože s pomocí léků jsou odborníci schopni urychlit dozrávání plic nenarozeného dítěte.

Co se s vámi děje ve 25. týdnu těhotenství?

Ve 25. týdnu máte v bříšku rušno. Pomalu si zvykáte na boule, které se objevují na různých místech břišní stěny – jednou je to pěst, jindy pata nebo celé chodidlo. Dítě má již značnou sílu, a pokud jeho kopance zasáhnou okolní orgány, umí to zabolet.

Můžete mít následující příznaky

Bolest břicha

Bolesti břicha během těhotenství mohou mít několik příčin. Příčinou bývá tlak dělohy na okolní orgány, přetížený žaludek, plný močový měchýř nebo plynatost střev. Pokud jsou však tyto příznaky intenzivní nebo se často opakují, měli byste navštívit lékaře.

Náš tip

Pokud vás příliš trápí bolesti břicha, nadýmání nebo těžký žaludek, jezte častěji a menší porce. To uleví vašemu žaludku.

Jinou věcí je tvrdnutí břicha, které může být někdy trochu nepříjemné a pravděpodobně vás přinutí se na chvíli zastavit – ale nebojte se, obvykle to není bolestivé. Jedná se o tréninkové kontrakce, tj. kontrakce dělohy, jež jsou ještě slabé, nezpůsobují otevření děložního hrdla a nevyvolávají porod. Důvodem je, že hormony důležité pro vyvolání porodu se v této fázi těhotenství ještě neuvolňují do těla.

Je známo, že cvičné kontrakce, známé také jako „poslíčci“, mohou ovlivnit psychický stav nastávající matky. Zejména stresové situace a emoční přetížení jejich výskyt zesilují nebo násobí. V takovém případě byste se měla co nejdříve objednat k lékaři, aby se ujistil, že kontrakce nezpůsobují změny na děložním čípku.

Nejlepší tipy ve zkratce

  • Dbejte na pravidelný odpočinek.
  • Pro rychlé doplnění energie vyzkoušejte domácí energetickou bombu – kuličky z nasekaných datlí, fíků, kešu oříšků, kakaového prášku a kokosového oleje.
  • Máte výtok? Nepoužívejte parfémované hygienické vložky.
  • Při spánku si raději lehněte na bok, aby rostoucí děloha netlačila na vnitřní orgány a cévy.

Náš tip

Energetické kuličky obsahují vlákninu, která podporuje trávení, a dodávají tělu důležité vitamíny a minerály. Velmi oblíbené jsou také při kojení, protože se snadno připravují a kojící matce okamžitě dodají zdravou dávku energie.

Zeptejte se lékaře nebo porodní asistentky

Ve 25. týdnu těhotenství se vám jistě honí hlavou spousta myšlenek a s nimi i spousta starostí. Pokud máte otázky, zapište si je a zeptejte se na ně při příští návštěvě gynekologa nebo porodní asistentky.

 

Jak rozeznám cvičnou kontrakci od skutečné? 

Cvičné kontrakce jsou nepravidelné stahy dělohy, při nichž břicho mírně tvrdne. Jsou neškodné, i když mohou být nepříjemné a občas bolestivé. Trvají krátce a po změně polohy postupně ustupují. Vaše tělo se připravuje na den D, den porodu. Pokud však máte jakékoli pochybnosti, navštivte lékaře, který provede prekardiotokografii (CTG) a vyšetří váš děložní čípek.

Auskultaci, tj. sledování srdečního tepu dítěte poslechem nebo pomocí fonendoskopu, může lékař provést později. V časných stadiích může zkontrolovat srdeční ozvy pomocí prekardiotokografie (CTG). Vyšetření se běžně provádí přibližně od 37. týdne těhotenství, v případě potřeby i dříve. Pomáhá odhalit riziko předčasného porodu nebo nepravidelnost srdečního tepu dítěte. Nemusíte se toho obávat, není to bolestivé ani nepříjemné. Sestra vám na břicho připevní dva proužky s elektrodami, které zaznamenávají ozvy nebo srdeční frekvenci dítěte a také stahy dělohy. Výhodou je mimo jiné to, že můžete slyšet tlukot srdce i vy.

 

Jak se mám stravovat?

Velké porce a těžká jídla jsou častou příčinou zažívacích potíží v těhotenství.
Poraďte se se svým lékařem, porodní asistentkou nebo odborníkem na výživu, jak se stravovat od 25. týdne těhotenství, abyste se vyhnula nadýmání, zácpě nebo plynatosti a zajistila, že vaše strava bude vašemu dítěti prospívat. Můžete také získat spoustu tipů a receptů od jiných maminek nebo z internetu.