Skip to main content

Těhotenské týdny:

26. týden těhotenství (26. TT): Děťátko se učí dýchat

Kolik měří a váží dítě ve 26. týdnu těhotenství?

Ve 26. týdnu těhotenství měří dítě od hlavy až k patě asi 35 až 36 centimetrů, tedy asi jako tykev. Jeho hmotnost se pohybuje od 750 do 900 gramů. Brzy bude vážit kilogram.

Ve vašem bříšku má stále ještě prostor pro otáčení a protahování. Ale každý týden je to pro něj čím dál náročnější a pro vás namáhavější.

Vývoj dítěte

Ve 26. týdnu začíná dítě trénovat dýchací pohyby. Má pootevřené nosní dírky, kterými vdechuje, nebo spíše čas od času nasaje plodovou vodu. Tato činnost je velmi důležitá pro dozrávání plicní tkáně – po narození bude dělat přesně totéž se vzduchem.

V tomto týdnu pokračuje vývoj zraku, zejména jeho vnitřní struktury. Oči jsou již propojeny s oblastmi mozku, které zpracovávají optické podněty. Dítě rozlišuje světlo, tmu a tvary a čas od času otevře víčka.

Pokud vystavíte bříško silnému světlu, například přímému letnímu slunci, může se miminko vylekat nebo se probudit a pohybem vám to připomenout.

Rozdíl mezi bdělou a klidovou fází je stále výraznější. Pokud vnímáte pohyby, znamená to, že dítě je právě vzhůru a aktivně „pracuje“. Pokud několik hodin necítíte pohyby, pravděpodobně spinká. Čekáte dvojčata? I u nich můžete počítat s delší dobou odpočinku přibližně ve stejnou dobu. Dvojčata vzájemně přizpůsobují své chování, takže dělají podobné věci ve stejnou dobu.

Co se s vámi děje ve 26. týdnu těhotenství?

Obvod pasu se u těhotných žen liší. I u téže ženy se může postava v každém těhotenství vyvíjet jinak. Jste podruhé nebo potřetí těhotná? Určitě jste si všimla, že se vám bříško zakulacuje rychleji, než když jste byla prvorodička. Tkáně jsou uvolněnější. Některé ženy mají „přirozeně“ méně pevné tkáně, takže se jim bříško zvětšuje rychleji než jiným nastávajícím maminkám. Na jeho tvar a velikost má vliv také poloha miminka, množství plodové vody a další faktory.

Rychlost růstu obvodu vašeho bříška závisí také na typu postavy, výšce a hmotnosti. Pravděpodobně jste si již všimla, že se těžiště vašeho těla posouvá dopředu, což způsobuje prohýbání páteře a změnu sklonu pánve. Ačkoli se jedná o fyziologicky normální jev související s těhotenstvím, důsledkem bývají bolesti dolní části zad. Lze jim předcházet správným držením těla a pravidelným těhotenským cvičením.

Náš tip

Podpůrný těhotenský pás vám pomůže proti bolesti páteře, zpevní spodní část zad a bříško. Na trhu je několik typů, ale před nákupem se poraďte se svým lékařem nebo porodní asistentkou. Někteří odborníci ho doporučují, jiní ne.

Můžete mít následující příznaky

Poruchy trávení

Děloha dále roste a zvyšuje se tlak na vnitřní orgány včetně trávicího systému. Trávení se zpomaluje, protože žaludek nemůže přijímat a zpracovávat větší porce potravy. Proto se kromě pocitu plnosti po jídle může objevit nevolnost nebo pálení žáhy, to se projevuje nepříjemným pálením v horní části břicha v blízkosti hrudní kosti.

Těhotná žena má oslabený imunitní systém, protože její tělo je výrazně zatíženo hormonálními a jinými změnami. Snažte se konzumovat čerstvé potraviny a dbejte na hygienickou přípravu jídla, abyste se vyhnula infekci. Vyhýbejte se „zakázaným“ potravinám a jídlům – tedy tučným, kořeněným a smaženým pokrmům, polotovarům, rychlému občerstvení, uzeninám a dalším průmyslově zpracovaným potravinám, alkoholu, kávě a  sladkým nápojům.

Strie

Přestože je kůže mimořádně pevný a pružný orgán lidského těla, je během těhotenství namáhána více než v jiných obdobích života ženy. Někdy se nedokáže přizpůsobit rychlému růstu poprsí a břicha. Tehdy kožní tkáň praskne a poškozená tkáň je nahrazena pojivovou tkání. Důsledkem jsou trhliny, jež na rozdíl od klasických jizev nevznikají na povrchu, ale v hluboké vrstvě kůže. V podstatě se jedná o vnitřní jizvy, které vznikají při náhlé nebo velké změně objemu kůže v nejvíce oslabených a namáhaných oblastech – nejčastěji na prsou, bocích, hýždích a břiše. Zpočátku jsou růžové až červené, později vyblednou.

Jestliže jste náchylná ke vzniku strií, nemůžete jim zabránit, ale můžete dělat preventivní opatření, aby byly co nejméně viditelné. Podpořte pevnost a pružnost pokožky hydratací pomocí hydratačních krémů, gelů nebo tělových mlék. Důležitá je také masáž pokožky. Ideálním způsobem je pravidelná masáž tělovými oleji, jako je olivový, jojobový nebo mandlový olej. Kosmetika pro zmírnění strií může obsahovat také esenciální mastné kyseliny, panthenol, vitaminy A a E a kyselinu hyaluronovou. Můžete také vyzkoušet jemný tělový peeling, který odstraní povrchovou vrstvu pokožky a zjemní nerovnosti. Dbejte na správnou životosprávu, zejména na dostatek tekutin. Pokud vás strie po porodu trápí, můžete vyzkoušet některou z metod estetické dermatologie – například ošetření laserem nebo jehličkovou radiofrekvencí.

Každý den namažte a vmasírujte krém do pokožky na namáhaných místech. Vytvořte si pravidelný rituál a přidejte k němu dobrou náladu. Předejdete tak svědění kůže a omezíte tvorbu strií.

Svědění pokožky

Když je kůže na břiše a na celém těle stále více namáhána, může být také suchá a svědit. Mohou vás také svědit chodidla a dlaně, což může být způsobeno zvýšenou hladinou těhotenského hormonu. Také těhotenská cholestáza se projevuje intenzivním svěděním. Průvodními příznaky jsou tmavá moč, bledá stolice a žloutenka. Jedná se o jaterní poruchu, při níž žluč není schopna proniknout do dvanáctníku. Nejčastěji se vyskytuje v pozdějších fázích těhotenství a u vícečetných těhotenství, ale může se objevit i dříve. Přetrvává až do porodu, pak ustupuje. Pokud pocítíte intenzivnější svědění, nezapomeňte o tom informovat lékaře.

Nejlepší tipy ve zkratce

  • Pokud jste tak ještě neučinila, objednejte se ke svému zubnímu lékaři a dentální hygienistce. V době, kdy se zuby mnohem častěji kazí, je velmi důležitá preventivní prohlídka a profesionální zubní hygiena. 
  • Nezapomeňte si vytvořit seznam věcí, které budete po porodu potřebovat vy i vaše novorozeně. Je lepší si položky nejprve promyslet, než je hned bez rozmyslu koupit.
  • Budete zařizovat dětský pokoj? Nyní je nejlepší doba na jeho naplánování a vybavení.
  • Pořiďte si oblečení vhodné na kojení. Ideální jsou topy. Nemusí být nové, budete je potřebovat jen krátce. Zeptejte se svých přátel nebo vyhledejte inzeráty na kvalitní oblečení z druhé ruky.
  • Využijte volný čas před porodem k setkávání s přáteli a známými. Po porodu, a zejména v šestinedělí, bude méně času na uvolněná setkání. Můžete se obrátit na někoho, kdo vám bude oporou během prvních dnů s miminkem nebo vám pomůže s péčí o staršího sourozence během porodu.

Zeptejte se lékaře nebo porodní asistentky

Je naprosto normální, že vás během těhotenství čas od času přepadnou obavy a strach. Koneckonců tento stav je v životě ženy výjimečný, ocitla jste se v nové životní situaci, se kterou se musíte vyrovnat. Zejména první těhotenství s sebou přináší mnoho nového a neznámého.

Nebojte se ptát lékaře nebo porodní asistentky, kterým důvěřujete, a využijte zkušeností žen, které se již matkami staly.

 

Mám pocit, že se dítě málo hýbe

Nejste si jistá, zda je frekvence a intenzita pohybů dítěte normální a pravidelná? Důvěřujte své mateřské intuici a svým pocitům a poraďte se s gynekologem. Vyhodnotí vaše pozorování a zkontroluje životní funkce dítěte.

Zaznamenávejte si aktivitu dítěte během dne. Může se stát, že jeden den je dítě klidné a moc se neozývá – druhý den bude o to aktivnější. Pokud však pohyby necítíte déle než 24 hodin nebo je vnímáte jen sporadicky, navštivte lékaře.

Náš tip

Znepokojuje vás, když už několik hodin necítíte pohyby svého dítěte? Vypijte dvě velké sklenice vody, něco snězte nebo udělejte několik dřepů. Zvuky vašich střev nebo pohybová aktivita dítě určitě probudí.

Mám si nechat zkontrolovat hladinu železa a cukru v krvi?

Cítíte se unavená a není vám dobře? S lékařem v ordinaci opět proberte aktuální hladinu hemoglobinu, která je ukazatelem množství železa v krvi. Lékař ví, pod jakou úroveň by neměla klesnout.

Důležitá je také vyrovnaná hladina cukru v krvi, která nezatěžuje vás ani dítě. I když se snažíte vyhýbat potravinám s vysokým obsahem sacharidů, vaše strava by měla obsahovat určité množství cukru, které zajistí jeho stabilní hodnotu.