9. týden těhotenství (9. TT): Miminko má lidské rysy

Jste v 9. týdnu těhotenství, ve 3. měsíci a v 1. trimestru.

Jak velké je děťátko v 9. týdnu těhotenství?

Děťátko je velké asi jako třešeň, měří přibližně 2,6 centimetru. Podle lékařů už nejde o embryo, ale o plod. V následujících měsících poroste velmi rychle. Ve vašem lůně má zatím hodně prostoru – a opravdu ho také využívá. Začíná trénovat a rozvíjet koordinaci pohybů. Kope nohama, umí skrčit prstíky, hýbe hlavičkou i celým tělem. Vy to ještě necítíte, ale na ultrazvuku je jeho aktivita viditelná.

Vývoj dítěte

Skončilo důležité embryonální období. Trvalo od početí do konce 8. týdne. V 9. týdnu začíná nové vývojové stadium a potrvá až do narození a prvních nádechů. 

Dobrá zpráva je, že v porovnání s minulými týdny už drobeček není tak citlivý na rizika venkovních vlivů. 

V 9. týdnu těhotenství se vyvinuly základy všech důležitých orgánových systémů. Mezi 9. a 12. týdnem je ideální doba na první ultrazvukové vyšetření. Gynekolog potvrdí vaše těhotenství, zkontroluje polohu děťátka v děloze, změří jeho tepovou frekvenci a upřesní předpokládaný termín porodu. Při pohledu na monitor s ultrazvukem se neubráníte pocitu, že zřetelně vidíte profil malého človíčka, který rozhazuje ručičkama. Lékař už snadno zjistí, jestli čekáte jedno dítě, nebo dvojčata. 

Miminku začalo pracovat hodně vnitřních orgánů, i když jejich funkce ještě nejsou plně vyvinuté. 

V 9. týdnu dominuje vývoj nervových drah. Miminko začíná svými smysly vnímat venkovní podněty a reagovat na ně. Prostřednictvím nervových zakončení na obličeji, dlaních a chodidlech je například schopné procítit lehký dotyk. Když pocítí podnět na chodidle, ohne kyčelní kloub a kolínko, případně skrčí prstíky na nohou. Bude to dělat nepřetržitě během následujících týdnů a měsíců. 

Drobeček se svými rysy a celkovým vzhledem čím dál víc podobá lidské bytosti. Narovnává zádíčka a napřimuje hlavičku. První pohyby končetin ještě stále připomínají spíš nekoordinované záškuby. Oční víčka jsou už úplně zavřená a zůstanou tak až do porodu. 

Prsty na rukách a nohách se dále vyvíjejí. V 9. týdnu se na rukách formuje zápěstí. Z prstů na nohách se už téměř ztratila tkáň připomínající plovací blány. Mizí i ocásek na zadní části těla, zatímco páteř se narovnává. Zřetelně se rýsují jednotlivé obratle – v době narození jich bude mít miminko 33 až 34. Základy obratlů oddělené meziobratlovými ploténkami jsou pohyblivé, proto jsou záda pružná a mohou se ohýbat v různém rozsahu. 

Pro ochranu citlivého mozku doteď sloužila chrupavka. Od 9. týdne začíná probíhat osifikace, tedy kostnatění. Formuje se lebka, která však bude až do narození velmi měkká. Vyvíjejí se i další kosti, i když v tomto vývojovém stadiu jsou ještě měkké a nemají typickou kostní strukturu. 

Na obrátkách nabírá i vývoj mozku. Rozvíjejí se důležité oblasti, které mají za úkol řídit systémy orgánů a hormonální rovnováhu. Vzruchy, které bude dítě v nejbližších týdnech vnímat, musí mozek zpracovat, což stimuluje jeho další vývoj. Přenos vzruchů do mozku se uskutečňuje prostřednictvím nervových drah, které se vyvíjejí paralelně s ním. Dozrávání mozku nekončí příchodem novorozence na svět. Dítě musí v prvních letech života získat ještě mnoho schopností a zručnosti potřebné pro život. Vývoj mozku končí až v období dospívání a rané dospělosti, kdy už má člověk k dispozici všechny mozkové funkce včetně schopnosti myslet.

Co se s vámi děje v 9. týdnu těhotenství?

Typické těhotenské příznaky se v 9. týdnu dále zmírňují. Vaše tělo se už ve velké míře přízpůsobilo změněným hladinám hormonů. Možná vás ještě nějakou dobu potrápí únava, ale i ta by se měla do konce 3. měsíce vytratit. Konečně se vám vrátí energie a chuť žít aktivně.

Můžete mít tyto příznaky

Díky malému bříšku si ještě nikdo nemusí všimnout, že jste v jiném stavu. Vaše tajemství prozradí spíš jiné tělesné změny. 

Změny na pokožce a vlasech

Říká se, že když žena čeká chlapečka, zkrásní. Děvčátko jí prý naopak z krásy ubere. Jisté je, že v 9. týdnu těhotenství se kvalita pokožky a vlasů budoucí matky mění. Některé ženy mají vlasy hustší a lesklejší, jiné naopak slabší a bez lesku. Příčinou je hormonální nerovnováha způsobená těhotenstvím. Po porodu se hladina hormonů v těle opět ustálí a většina žen má pokožku a vlasy jako dřív. 

Věnujte vlasům větší péči a myjte je jemným šamponem. Fénování a žehlení je v pořádku. Přestaňte si je však barvit a nedávejte si trvalou. Chemické látky pronikají přes vlasové kořínky do vašeho krevního oběhu, na který je napojené vaše děťátko. Mohou v nich být toxiny, které dokážou zatížit jeho citlivý organismus. Přesto se barvení nemusíte vzdát nadobro. Vlasům prospějí jemné odstíny přírodní heny, jež nepředstavuje pro drobečka ve vašem bříšku zátěž. Před použitím výrobku z heny se však ujistěte, jestli na ni nemáte alergii.

I kůže reaguje na hormony, které se teď ujaly vlády ve vašem těle. Pokožka zjemní a díky zvýšenému prokrvení dostane zdravou barvu. Někdy se ale na obličeji objeví nežádoucí vyrážky, nebo dokonce akné. V takovém případě se nesnažte zlepšit si pleť agresivní kosmetikou – používejte jemné přípravky z lékárny, pijte hodně vody, vyhýbejte se smaženým a pikantním jídlům a dopřejte si dostatek spánku.

Nejlepší tipy ve zkratce

  • Ujistěte se, že máte dostatečný přísun vápníku, který podporuje vývoj kostí a orgánů dítěte. 
  • Kupte si podprsenku z elastické látky, která se přízpůsobí velikosti vašich prsů a poroste s vámi. Možná bude lepší, když si hned obstaráte větší číslo. 
  • Každý den si dopřejte lehké cvičení nebo pohyb v přírodě. Nechce se vám? Nevymlouvejte se, že jste v jiném stavu, těhotenství není nemoc – když není rizikové, nemusíte se úzkostlivě pozorovat a přehnaně šetřit. I většinu běžných činností můžete vykonávat tak jako doteď: uklízejte, choďte po schodech, potkejte se s kamarádkami v kině nebo s kolegy na pracovním mítinku. Tělesně i psychicky aktivní ženy mají v těhotenství méně zdravotních problémů a na konci lehčí porod. Dávejte si ale pozor na psychický stres způsobený pracovní přetížeností. 
  • Povídejte si s partnerem o tom, co všechno vás čeká jako budoucí rodinu. Partnerčino těhotenství v mnohých mužích probouzí ochranitelský instinkt.

Zeptejte se lékaře nebo porodní asistentky

 

Proč mám citlivější dásně?

Stejné hormony, díky nimž rostou prsa a uvolňují se tkáně, způsobují i zvýšenou citlivost dásní. Proto můžete při čištění zubů občas pozorovat menší krvácení. Také sliny, podobně jako žaludeční šťávy, jsou nyní agresivnější a můžou poškozovat chrup. Kdysi se říkalo, že každé těhotenství stojí matku jeden zub. Věnujte proto zubům důkladnou pozornost, čistěte je pravidelně dvakrát až třikrát denně a používejte středně měkký až měkký kartáček. Neodkládejte návštěvu u zubaře, možná ho nyní budete potřebovat častěji. Navštivte zubní hygieničku, která vám chrup vyčistí profesionálně. 

 

Proč častěji krvácím z nosu?

Občas vás může zaskočit krvácení z nosu. Když je mírné a občasné, nevyžaduje léčbu. Když si však nejste jistá, poraďte se s lékařem, jak krvácení z nosu zmírnit a jak při tomto problému postupovat. Obvykle souvisí s celkovým zvětšením objemu krve ve vašem těle a s jejím tlakem na nejjemnější cévky.