Skip to main content

Těhotenské týdny:

35. týden těhotenství (35. TT): Imunitní systém už pracuje nezávisle

Jste ve 35. týdnu, v 9. měsíci a 3. trimestru. Blíží se čas porodu. Nemůžete se dočkat a zároveň se bojíte? Vyhýbejte se negativním myšlenkám, informacím a rozhovorům, které ve vás vyvolávají úzkost a mohou narušit vaši duševní rovnováhu. Představte si okamžik, kdy budete držet miminko v náručí!

Děťátko se už opravdu chystá na svět.

Kolik měří a váží dítě ve 35. týdnu těhotenství?

Váš potomek opět vyrostl o jeden centimetr. Ve 35. týdnu měří přibližně 46 centimetrů, což odpovídá velikosti ananasového melounu. Váží zhruba 2 500 gramů, takže udělal obrovský skok směrem k cílové porodní váze, která je přibližně 3 500 gramů. Až do porodu si bude pod kůží ukládat ochranné tukové zásoby a zakulacovat se. V jeho těle nedochází k žádným převratným změnám, fyzický vývoj je téměř dokončen. Některé orgány začínají plnit své funkce, jiné jsou připraveny začít pracovat hned po narození. Chcete přesně vědět, kolik bude v době porodu měřit a vážit? Budete překvapeni, tyto hodnoty jsou individuální. V případě dvojčat může být vaše překvapení ještě větší, protože míry dvou dětí jsou hůře předvídatelné než míry jednoho človíčka.

Vývoj dítěte

Drobeček má v bříšku už jen velmi málo místa. Nemůže se otočit, ale o to intenzivněji pohybuje ručičkama a nožičkama. Někdy tlačí na děložní stěnu tak silně, že jsou zřetelně vidět obrysy jeho nožek nebo ruček. Navzdory nedostatku prostoru dokáže dobře koordinovat své pohyby, například se může jemně dotknout nosu, cucat si paleček nebo uchopit pupeční šňůru.

Dozrávají i primární reflexy, které patří k základní výbavě každého novorozence. Dítě se otáčí – v rámci možností – za každým zdrojem světla, který upoutá jeho pozornost. Má vyvinuté sací a úchopové reflexy. Dýchací reflex je také přítomen, ale aktivuje se až s prvním nádechem po narození. Plíce jsou již zralé – díky surfaktantu, který snižuje napětí plicních sklípků, nedochází k jejich kolapsu.

Pracovat začaly už i některé vnitřní orgány, jako jsou ledviny a játra. Ledviny jsou párový orgán, který se podílí jednak na detoxikaci organismu a jednak na vylučování metabolických produktů močí. Játra hrají také důležitou detoxikační roli. Ve svých buňkách ukládají bílkoviny a vitaminy, které nejsou v době jejich příjmu nezbytně nutné pro fungování organismu. Cukr se v játrech přeměňuje na glukózu, tj. hroznový cukr, a uvolňuje se do krevního oběhu. Tento proces je nesmírně důležitý pro výživu dítěte mimo dělohu. Jaterní buňky také produkují hustou tekutinu, žluč, která je důležitou součástí lidského metabolismu. Hromadí se ve žlučníku a během trávení se uvolňuje žlučovými cestami do střevního traktu, kde získává svou typickou barvu. Z těla se vylučuje ve formě stolice.

Ve střevech se začne tvořit smolka – mekonium. Obvykle se skládá z plodové vody, zbytků lanuga, jemných chloupků, které donedávna pokrývaly kůži dítěte, a mázku, ochranného povlaku na kůži. K tomu se přidává hustá žluč, která dodává smolce konzistenci. Za normálních okolností zůstává tato látka ve střevě až do porodu, protože svěrače konečníku jsou pevně sevřené. Novorozenec ji začne vylučovat až v prvních dnech po narození. Někdy se však z nějakého důvodu stane, že se svěrače uvolní dříve a smolka pronikne do plodové vody, která zezelená. V tomto případě musí být těhotenství ukončeno, protože ohrožuje dítě.

Imunitní systém již funguje nezávisle na vašem oběhovém systému. Dítě od vás dostává prostřednictvím pupečníku protilátky, s jejichž pomocí si postupně vytváří vlastní imunitu. Tyto protilátky ho po narození ochrání před patogeny z vnějšího prostředí. Po porodu dostane další ochrannou dávku v podobě mleziva, prvního mléka nebo spíše výživné tekutiny, kterou začnou produkovat vaše prsa. Mateřské mléko bude hrát důležitou roli i při budování imunity novorozence v šestinedělí a později. Imunita organismu se však vyvíjí i v pozdějších letech. Během tohoto období se dítě setkává se škodlivými mikroorganismy, proti kterým si postupně vytváří protilátky a buduje imunitní ochranu.

Pokud by se dítě narodilo ve 35. týdnu těhotenství, mělo by velkou šanci přizpůsobit se světu mimo dělohu a pokračovat v normálním vývoji.

Co se s vámi děje ve 35. týdnu těhotenství?

Nacházíte se v posledním, nejnáročnějším období těhotenství. Pohyb a dýchání jsou stále obtížnější a vy se stále častěji ptáte sama sebe: „Jak dlouho budu ještě čekat?“

Dýchací potíže způsobené tlakem dělohy na plíce brzy ustoupí. Postupně začne břicho klesat, jak se hlavička dítěte – pokud se již otočila do správné polohy – posouvá stále níž a níž směrem k pánevnímu dnu. Můžete cítit napětí v oblasti pánve, na kterou tlačí nejen hlava, ale i celé tělo. Toto napětí nebo tlak je často doprovázeno nevolností nebo průjmem. V následujícím období bude vaše břicho tvrdnout stále častěji. Stále by však mělo jít o cvičné kontrakce, které se na rozdíl od těch skutečných předporodních nevyskytují v pravidelných intervalech a nejsou ani intenzivní, ani bolestivé. Zpočátku vám oba typy děložních stahů budou připadat stejné, ale časem si začnete všímat rozdílu, který spočívá v pravidelnosti.

Můžete mít tyto projevy a příznaky

Kromě poslíčků, tedy cvičných kontrakcí, ale také zácpy, oteklých končetin, nespavosti, podrážděnosti a únavy, se můžete potýkat s dalšími těhotenskými příznaky, které jsou typické pro 35. týden. Nejčastějšími příznaky jsou bolesti zad a pánve související s uvolněním děložních vazů a přípravou těla na porod, krvácení z dásní, ucpaný nos, pálení žáhy, problémy s oslabeným močovým měchýřem a potíže s krevním oběhem.

Časté močení

Oslabení močového měchýře je způsobeno tlakem dělohy na močový měchýř. Děloha i dítě postupně klesají do malé pánve. Tím se zvyšuje tlak na močový měchýř a zmenšuje se jeho objem. Rychleji se naplní, takže chodíte na toaletu častěji.

Závratě, nevolnost, ospalost

Ležíte stále ráda na zádech? Neměla byste. Na konci těhotenství se u vás může vyvinout syndrom dolní duté žíly, který způsobuje problémy s krevním oběhem. Děloha v této poloze tlačí na velkou dutou žílu, která zásobuje srdce, a omezuje jeho činnost. V takovém případě se do těla krátkodobě dostává méně krve a kyslíku, takže se mohou objevit problémy s krevním oběhem. Tento přechodný stav se projevuje náhlým poklesem krevního tlaku, závratěmi, nevolností, ospalostí, někdy i ztrátou vědomí. Proto se od 31. týdne těhotenství doporučuje spát a odpočívat na boku. Pokud se z různých důvodů rozhodnete ležet na zádech, ujistěte se, že máte horní část těla vyvýšenou. Používejte polštáře jako oporu a odpočívejte v polosedě.

Najlepší tipy ve zkratce

  • Obstarejte si speciální masážní olej a pravidelně masírujte oblast mezi pochvou a konečníkem. Hráz bude pružnější a lépe připravená na porod. Pravidelná masáž snižuje riziko vzniku tržných ran i potřebu nastřihnutí. Ujistěte se, že máte krátké nehty a umyté ruce.
  • Skutečně je všechno připravené? Ještě stále máte čas na poslední přípravu.
  • Napište si všechna přání související s porodem, protože tato událost je jedinečná. Promluvte si o nich se svým partnerem. Budete mu vděční, když bude přesně vědět, co chcete, a hlavně, co nechcete. Máte nyní čas a chuť vařit? V tom případě si udělejte zásoby. Naporcujte si jídlo a zmrazte je. Po porodu a během šestinedělí si jistě pochutnáte na předem připravených jídlech.
  • Jestliže vás trápí oteklé nohy, nekonzumujte večer mléčné výrobky, protože zadržují vodu v těle.

Náš tip

Nejprve zkuste vařit jídla bez luštěnin, zelí, cibule nebo jiných potravin, které nadýmají. Později zjistěte, zda dítě na tuto zeleninu reaguje bolestmi bříška a plynatostí nebo ne.

Zeptejte se lékaře nebo porodní asistentky

Jaké alternativní metody mi usnadní porod?

Jak pomoci děťátku, aby mohlo snáze vyklouznout ven? Mezi tipy a triky našich prababiček, ale i rady moderních porodních asistentek patří kromě masáže hráze i další předporodní opatření, která mohou porod usnadnit.

Od teď můžete pít čaj z malinových listů. Ostružiník maliník obsahuje třísloviny, které stimulují stahy hladkého svalstva malé pánve. Díky nim jsou porodní cesty měkké a pružné, což přispívá ke snadnějšímu a kratšímu porodu. Kromě ostružiníku maliníku se z podobných důvodů doporučuje také odvar z alchemilky žlutozelené. Tato bylina posiluje dělohu a připravuje ji tak na porod, který může být méně bolestivý.

Lněná semínka způsobují, že se sliznice roztahují a stávají se pružnějšími. Zkuste si uvařit odvar, který sice vypadá jako slizká hmota, ale přispívá ke snadnějšímu porodu. Semínka můžete také přimíchat do müsli. Po jejich konzumaci však musíte hodně pít, abyste nedostala zácpu.

Podobný účinek mají i pravidelné denní parní koupele z listů seny, které uvolňují pánevní svaly. Hrst sušených květů seny nasypte do hrnce s vroucí vodou a nechte mírně vychladnout. Nádobu vložte do toalety, svlékněte se a posaďte se tak, aby výpary z odvaru pronikly až do porodních cest. Nechte působit 20 minut. Pozor, tato metoda není vhodná, pokud máte alergii na seno nebo žilní problémy v oblasti konečníku.(hemoroidy).