Skip to main content

Těhotenské týdny:

27. týden těhotenství (27. TT): Děťátko roste a přibírá

Ve 27. týdnu těhotenství se blížíte ke konci sedmého měsíce, a tedy ke konci druhého trimestru. Zdá se, že stvoření ve vašem bříšku je téměř připraveno přijít na svět. Zatím se však jedná pouze o zdání. Dítě potřebuje využít všechny zbývající týdny těhotenství, aby „dozrálo“.

Kolik měří a váží dítě ve 27. týdnu těhotenství?

Ve 27. týdnu měří dítě 36 až 36,6 cm, takže dosáhlo délky větší cukety. Váží asi 940 gramů – brzy to bude kilogram, což je stejně jako pytel mouky. Během několika následujících týdnů rychle poroste a jeho hmotnost se zhruba ztrojnásobí. Budoucí novorozenec postupně dosáhne rozměrů, které mu usnadní narození a umožní mu žít mimo dělohu.

Vývoj dítěte

Ve 27. týdnu těhotenství dokáže suverénně rozeznávat světlo a tmu a mrkat. Procvičuje si otevírání a zavírání víček, což je velmi důležité pro život po narození.

Vývoj chuťových pohárků na jazyku je definitivně dokončen. Dítě plodovou vodu nejen polyká, ale také z ní získává informace o jednotlivých chutích. Které z nich to jsou, závisí do značné míry na vaší stravě. Aroma, které konzumujete současně s jídlem, proniká částečně a velmi jemně do plodové vody a dodává jí chuť.

Vývoj zraku a chuti úzce souvisí s vývojem mozku. Zdokonaluje se jeho propojení s ostatními částmi těla, každou minutu v něm vzniká řada nových neuronů, které komunikují s ostatními nervovými buňkami. Povrch mozku byl dosud hladký, ale ve 27. týdnu těhotenství se již objevují první typické brázdy, které umožňují rozvoj funkcí myšlení a smyslového vnímání.

Proporce človíčka začínají nabývat tvarů, které budou mít v době narození. Zatímco od začátku těhotenství hlava neustále roste, nyní se její růst zpomaluje a úměrně se přizpůsobuje zbytku těla. Dítě stále nemá dostatek podkožní tukové tkáně, takže jeho kůže je vrásčitá. Od této chvíle až do porodu však bude rychle přibývat na váze. Začne se v něm tvořit velké množství tukových buněk, takže po narození bude jeho kůže vypadat pevnější a plnější. Zřejmý skok jasně uvidíte v grafu hmotnosti ve svém těhotenském průkazu.

Dítě si osvojilo rytmus odpočinku a bdění, který nemá nic společného s vaším spánkovým rytmem. Vaše ratolest je často nejživější právě tehdy, když si chcete lehnout a spát. Důvod je jednoduchý – vaše tělo se začíná připravovat na porod. Hormony, které hrají důležitou roli při porodu, jsou aktivní – i když zatím v mírnější formě – zejména když jste ve fázi odpočinku. Děťátko reaguje na příliv těchto hormonů a stimuluje ho k bdělosti a fyzické aktivitě. Takto se připravuje na své narození.

Dozrávání plic výrazně pokročilo, takže šance na přežití v případě předčasného porodu se výrazně zvyšují. Dítě však stále není schopno samostatně dýchat a regulovat svou tělesnou teplotu. Kdyby se narodilo ve 27. týdnu těhotenství, museli by ho lékaři umístit do inkubátoru, poskytnout mu podporu dýchání a naléhavou lékařskou pomoc.

Co se s vámi děje ve 27. týdnu těhotenství?

Přestože se vaše bříško ve 27. týdnu stále více zakulacuje, cítíte se dobře. I když může způsobovat problémy při cvičení a běžných činnostech, jako jsou sezení, ležení nebo obouvání, po porodu rychle zmizí. Dítě vám už teď dává zabrat – energicky se přihlásí právě ve chvíli, kdy si chcete odpočinout nebo spát. Děloha je  těsnější, proto vás bude při svém tréninku častěji a prudčeji kopat do břišní stěny. U dvojčat můžete cítit kopance na obou stranách bříška najednou, proto působí intenzivněji. Někdy mohou být bolestivé.

Jak děloha neustále roste, děložní vazy se stále více napínají a namáhají. Proto můžete pociťovat napětí v podbřišku a bolest v kříži. Křeče v lýtkách a chodidlech signalizují nedostatek hořčíku. V této době také dochází k mírným otokům kotníků, proto se snažte co nejvíce odpočívat a odlehčovat nohy. Pokud máte pocit, že je otok větší, sdělte to svému lékaři, který vás vyšetří a vyloučí některou z těhotenských gestóz. Nevolnost by vám již neměla působit potíže, protože vaše tělo si na těhotenské hormony zvyklo a přizpůsobilo se jim.

Můžete mít tyto příznaky

Máte zvýšenou chuť k jídlu

Chutná vám mnohem víc než dřív a bojujete se záchvaty vlčího hladu? Rostoucí dítě klade na vaše tělo stále větší nároky a bere si z něj energii a živiny, které potřebuje pro svůj vývoj a růst. Dávejte si pozor, abyste nepřibrala více, než potřebujete – váš váhový přírůstek ve 27. týdnu těhotenství by se měl pohybovat kolem 7 až 9 kilogramů. Jezte vyváženou a pestrou stravu bohatou na vitamíny, minerály a stopové prvky. Nekupujte potraviny bez prázdných kalorií, s vysokým obsahem cukrů a nezdravých tuků. Pokud máte chuť na sladké, zvolte ovoce nebo kvalitní hořkou čokoládu s vysokým obsahem kakaa. Jako malá, ale zdravá svačinka jsou ideální ořechy, jogurt nebo smoothie.

Nezapomeňte vypít alespoň 1,5 až 2 litry tekutin denně. Nejlepší je voda a neperlivá minerální voda s nízkým obsahem sodíku a vyšším obsahem vápníku a hořčíku. Džusy a šťávy mohou způsobovat pálení žáhy, vyhněte se také kávě, zelenému a černému čaji.

Vnímáte cvičné kontrakce

Stále častěji pociťujete děložní kontrakce, které se projevují ztvrdnutím břicha po dobu asi půl minuty. Cvičné kontrakce, „poslíčci“, vás zaskočí, zejména když si chcete odpočinout. Vaše tělo se připravuje na skutečné porodní kontrakce, ale také na období po porodu, kdy si budete muset zvyknout na to, že váš spánek bude neustále rušit novorozené dítě se svými potřebami. Na rozdíl od pravých kontrakcí, které způsobují otevření děložního hrdla a vyvolání porodu, nejsou cvičné kontrakce bolestivé. Matky, které již porodní bolesti zažily, je vnímají méně než matky, které rodí poprvé.

Nejlepší tipy ve zkratce

  • Už víte, kde chcete své dítě přivést na svět? Pokud ne, je čas se nad tím zamyslet.
  • Bojujete se záchvaty hladu? Snažte se je zahnat zdravými svačinami, např. ovocem nebo zeleninou.
  • Dodržujte doporučenou zvýšenou denní dávku vitaminu C. Pokryje ji: 1 šálek jahod nebo 1 kiwi, nebo
  • 1 šálek vařené brokolice případně ½ červené papriky.
  • Energii vám dodá jednoduché mentální cvičení: Pohodlně se posaďte, několikrát si promněte dlaně, pak si je položte na oči a řekněte si: „Cítím se svěží a uvolněná.“ Uděláte dobře nejen sobě, ale i dítěti.

Zeptejte se lékaře nebo porodní asistentky

Podle čeho si mám vybrat porodní asistentku?

Ve 27. týdnu těhotenství nebo v následujících týdnech se již začínáte intenzivně zabývat místem a způsobem porodu. Každá rodička je jiná, má jiné představy o porodnici, způsobu porodu, poporodní péči nebo péči o novorozence. Je mnoho otázek, o nichž je třeba přemýšlet. Poraďte se se svým gynekologem, porodní asistentkou nebo maminkami, které již mají zkušenosti s porodem v nemocnici nebo v soukromém centru.Hledáte informace na internetových diskusních fórech? Počítejte s tím, že si budou často protiřečit. Vezměte v úvahu také svůj zdravotní stav a stav dítěte, finanční možnosti a vzdálenost porodnice od místa bydliště. Pak si sestavte vlastní kritéria a začněte hledat.

Mohu mít porodní asistentku?

Uvažujete o porodní asistenci? Porodní asistentka je u nás specialistka s odborným vzděláním, která působí v nemocnicích i v domácím prostředí, a poskytuje zdravotní péči těhotným ženám, šestinedělkám, novorozencům a ženám po gynekologických operacích. Podpoře jejich kompetencí a vzdělávání se v České republice věnuje několik organizací, například Česká komora porodních asistentek, Česká společnost porodních asistentek a Unie porodních asistentek. Ideální je být v osobním kontaktu s porodní asistentkou od těhotenství až do šestinedělí. Je důležité, aby znala vaše přání a potřeby a abyste jí důvěřovala. Můžete s ní absolvovat kurz předporodní přípravy, připravit s její pomocí porodní plán, vybrat místo porodu a naplánovat si poporodní návštěvy. Nyní jsou možné i konzultace online. Předem si však zjistěte, zda a za jakých podmínek vám pojišťovna uhradí její péči a zda vám může asistovat i při porodu ve vámi vybrané nemocnici nebo centru, které jste si vybrala.