Skip to main content

Těhotenské týdny:

40. týden těhotenství (40. TT): Jste ve velkém finále

Pokud se dostanete do 40. týdne těhotenství, budete v definitivním finále. Váš lékař vypočítal přibližné datum porodu na základě vaší poslední menstruace a ultrazvukového vyšetření, ale podle statistik se v tomto termínu narodí pouze 5 % dětí. Miminko mohlo přijít na svět o týden či dva dříve a vy ho teď máte v náručí, nebo si stále hladíte své obrovské bříško a na miminko si počkáte ještě několik dní, nebo dokonce něco málo přes týden. Ať tak, či onak, ve 38. týdnu je připraveno na samostatný život mimo vaše tělo a vám nezbývá než čekat na den, kdy se stanete maminkou se vším, co k tomuto krásnému statusu patří. Během předchozích devíti měsíců jste si intuitivně vypěstovala pocity a instinkty potřebné k péči o novorozence, později o kojence a batole. Vaše láska a ochrana ho budou provázet až do dospělosti.

Kolik měří a váží miminko ve 40. týdnu těhotenství?

Ve 40. týdnu těhotenství měří dítě přibližně 50 až 52 centimetrů, což je velikost podélné okrasné dýně. Váží přibližně 3440 gramů. Dosáhlo průměrné porodní velikosti a hmotnosti. Chlapci bývají o něco těžší a větší, ale jedná se o tabulkové hodnoty, které se u jednotlivých dětí značně liší.

Vývoj dítěte

Za posledních několik týdnů si človíček nahromadil tolik tukových zásob, že nyní tvoří asi 15 procent jeho celkové hmotnosti. Ve 40. týdnu se v játrech dítěte ve zvýšené míře ukládá také škrob z krevního oběhu, který se po narození mění na glukózu. Glukóza se dostává do oběhového systému a slouží jako první zdroj výživy novorozence, dokud se v prsou nezačne tvořit plnotučné mateřské mléko – přibližně 2 až 4 dny po porodu.

První mateřské mléko, mlezivo (kolostrum), poskytuje dítěti důležité protilátky, které podporují vývoj imunitního systému dítěte. Umožňuje mu chránit se před choroboplodnými zárodky, s nimiž se setká mimo dělohu. Zvláštní zmínku si zaslouží nachlazení, s nímž novorozenec přichází do styku velmi brzy.

Těsně před narozením je už dítěti v děloze velmi těsno. Leží stočené v porodní poloze hlavičkou hluboko ve vaší malé pánvi – a čeká. V této fetální poloze se zkříženýma rukama a nohama zůstane první 2 až 3 týdny po narození. Teprve poté se natáhne.

Kdyby dítě zůstalo v děloze déle, ještě by trochu povyrostlo a nemuselo by projít úzkými porodními cestami přirozenou cestou. Při přenášení proto lékaři zvažují umělé vyvolání porodu. Existují však i přirozené způsoby, které mohou jeho nástup urychlit. Podrobněji jsme se na ně podívali ve 34. týdnu těhotenství.

Jak probíhá porod?

Porod je pro matku vzrušující, ale také vyčerpávající proces. Vaše tělo se na něj již začalo připravovat cvičnými kontrakcemi, které jste pociťovala v posledních týdnech. Ohlašuje se dvěma způsoby – odtokem plodové vody nebo porodními stahy – a probíhá ve třech fázích. První doba porodní trvá nejdéle. U prvorodiček je to přibližně 8 až 12 hodin, u ostatních matek se tato doba zkracuje na 3 až 8 hodin. Kontrakce způsobují mimo jiné otevření děložní branky a porodních cest. Popis fází je samozřejmě pouze informativní, porod probíhá u každé matky jinak.

Začátek porodu může předznamenávat protržení plodového vaku a odtok plodové vody (amniové tekutiny). Plodová voda odtéká pomalu, takže si jí nemusíte ani všimnout, nebo z vás prudce vystříkne. K tomu dochází zejména v noci. V takovém případě neváhejte, sbalte si věci a jeďte do porodnice. Porod by měl začít do 24 hodin, ale někdy počkáte déle. Plodová voda je obvykle čirá tekutina bez zápachu. Pokud je zelená, žlutá nebo hnědá, okamžitě vyhledejte lékaře – dítě může být ohroženo.

Druhý způsob porodu předznamenávají kontrakce – bolestivé stahy děložního svalstva vyvolané hormony produkovanými vaším tělem. Tlačí dítě hlouběji do porodních cest. Trvají 30 až 45 sekund na začátku první doby porodní a opakují se v intervalech přibližně 20 minut. Postupně se jejich trvání prodlužuje a intervaly mezi nimi se zkracují. Ptáte se, kdy je nejlepší jít do nemocnice? Když jedna kontrakce trvá déle než 30 sekund až minutu a opakuje se každých 5 až 10 minut. Na konci první doby porodní se děložní hrdlo otevře na 10 cm a můžete začít tlačit. Tuto dobu již pravděpodobně strávíte v předporodním pokoji vybaveném různými relaxačními pomůckami.

Děťátko přivedete na svět během druhé doby porodní. Tělo vás bude nutit tlačit co nejsilněji. Tato fáze obvykle trvá 10 až 30 minut a většinou probíhá na porodním sále – za předpokladu, že rodíte v klasické porodnici. Než hlavička jako největší část těla dítěte proklouzne poševním vchodem, musí se dítě protlačit pravoúhlým ohybem. Pro rodičku je to obvykle nejbolestivější fáze porodu. Když se venku objeví hlavička, novorozenec se poprvé nadechne. Nádech je obvykle doprovázen pláčem a vyděšeným nebo překvapeným výrazem. Poté následují ramínka, která od vás budou vyžadovat další tlačení. Pak dítě vyklouzne celé. Po přestřižení pupeční šňůry se odebere pupečníková krev, aby se určila krevní skupina dítěte a další hodnoty. Novorozenec bude položen na váš hrudník, aby se uklidnil tlukotem vašeho srdce. Nakonec ho sevřete v náručí!

Ve třetí době porodní musíte ještě z těla vypudit placentu, která dosud dítě vyživovala, a plodové obaly. Tato fáze trvá přibližně 30 minut. Současně se začne stahovat děloha. Celý proces se urychlí přiložením dítěte k prsu – tehdy se z vašeho těla začne okamžitě vyplavovat oxytocin. Po vypuzení placenty zůstanete na porodním sále asi dvě hodiny. Lékař nebo porodní asistentka vyšetří placentu a zkontroluje porodní cesty. Pokud došlo během porodu k nástřihu nebo natržení hráze, ošetří vám poranění. Bude také sledovat váš krevní tlak, srdeční tep a tělesnou teplotu a bude monitorovat vaši dělohu, zda se v ní nenacházejí překážky. Asi po dvou hodinách budete vy a vaše dítě převezeni na oddělení šestinedělí.

Co se s vámi děje ve 40. týdnu těhotenství?

Děťátko již sestoupilo hluboko do pánve, takže se vám lépe dýchá a nemáte takové problémy s pálením žáhy. Na druhou stranu jste nemotorná a nešikovná, hůře se vám vstává a chodí, protože hlavička dítěte tlačí na pánevní dno a bříško už nabylo úctyhodných rozměrů. Neustále chodíte na záchod. Trpíte nespavostí a pronásleduje vás strach z porodu, takže jste podrážděnější a náladovější. Svěřte se se svými problémy a obavami partnerovi nebo jiné blízké osobě, určitě se vám uleví.

Chování dítěte těsně před narozením je nevyzpytatelné. Buď je velmi aktivní a pohybuje ručkama a nožkama, což je vidět na břišní stěně, nebo spí a čeká na den D, kdy ho děložní stahy vypudí ven.

Také frekvence a intenzita kontrakcí se může lišit. Někdy máte pocit, že se porod konečně rozbíhá, jindy necítíte žádné kontrakce. Je to klid před bouří. Pokud však pohyby dítěte radikálně ustanou, vyhledejte co nejdříve lékaře.

Na konci 40. týdne těhotenství pravděpodobně skončí vaše dlouhé čekání i neustálé přibývání na váze. Po narození dítěte půjdou kila rychle dolů díky porodu a kojení. Váš energetický výdej bude mnohem vyšší než příjem, což se viditelně projeví na ručičce váhy.

Můžete mít následující projevy

Vaše tělo je v nouzovém stavu

Projevy v posledním týdnu těhotenství můžou být velmi různorodé a rozptýlené, protože vaše tělo je nyní v nouzovém stavu a pod kontrolou hormonálního koktejlu se připravuje na extrémně namáhavý výkon. Ještě předtím se však snaží pročistit. Detoxikace se může projevit nevolností, zvracením a/nebo průjmem. Průjem způsobuje stahy střev, které napomáhají k vyvolání porodu. Naopak nepravidelné kontrakce mohou vyvolat průjem. Tyto dva mechanismy se vzájemně podporují. Bolest hlavy, nadýmání a bolest břicha mohou také signalizovat začátek porodu.

Rozptýlená bolest břicha

Samotné kontrakce se projevují difuzní bolestí břicha a silným napětím v podbřišku. Zpočátku se opakují v nepravidelných intervalech během několika hodin, postupně sílí a stávají se pravidelnějšími. V této fázi se děložní hrdlo začíná otevírat a jeho hlenová zátka se uvolňuje. To se může projevit výtokem s příměsí krve, případně krvácením. V případě pravidelných, středně silných až silných kontrakcí, které se objevují s odstupem asi pěti minut, byste měla být rozhodně převezena do porodnice. Pokud spolupracujete s porodní asistentkou, poradí vám, kdy je ten správný čas.

Nejlepší tipy ve zkratce

  • Mějte vždy po ruce telefon s uloženými čísly na partnera, jinou doprovázející osobu nebo porodní asistentku.
  • Relaxace a odpočinek jsou pro vás nyní obzvláště důležité. Musíte nabrat sílu, abyste zvládla sílící kontrakce a nástup porodu.
  • Některé rodičky si mezi kontrakcemi dokážou krátce zdřímnout. Zní to nepředstavitelně, ale pokud můžete – udělejte to! Vaše tělo se zotaví a načerpá sílu na další kontrakci.
  • Upozorněte svého partnera nebo jinou doprovázející osobu, kam jste odložili tašku s věcmi pro vás a dítě. Připravte si doklady, těhotenský průkaz a další dokumenty, které budete potřebovat při přijetí do porodnice.

Zeptejte se lékaře nebo porodní asistentky

Jaké jsou možnosti úlevy od bolesti při porodu?

Ještě před porodem se poraďte se svým porodníkem nebo porodní asistentkou o možnostech tlumení bolesti. Získejte potřebné informace o všech metodách a pak se rozhodněte. Stejně jako všechny lékařské zákroky mají svá omezení, rizika a vedlejší účinky, je třeba zvážit všechna pro a proti. Samozřejmě hodně záleží na vašem aktuálním zdravotním stavu a zdravotním stavu dítěte.

TENS – stimulace nervů

Transkutánní elektrická nervová stimulace je účinná v začátku první doby porodní a pomáhá snižovat porodní bolesti při porodu, který probíhá pomaleji. Jedná se o elektrické impulzy, které blokují signály bolesti směřující do mozku a stimulují produkci endorfinů. Ty působí jako přírodní analgetika neboli léky proti bolesti. Na záda vám budou připevněny čtyři elektrody. Elektrickou stimulaci budete ovládat pomocí ručního ovladače s číselnou stupnicí.

Epidurální analgezie

Pomáhá zejména prvorodičkám, které nedokážou odhadnout, jak budou zvládat porodní bolesti. Dobrou službu také udělá při dlouhotrvajícím porodu, kdy je rodička již velmi vyčerpaná a unavená. Anesteziolog vstříkne tenkým katétrem do oblasti mezi páteřními obratli analgetika, která znecitliví dolní část těla a zablokují nervy přenášející bolestivé impulzy do mozku. Neomezují však vlastní porodní činnost a nepoškozují dítě. Podání epidurální analgezie trvá přibližně 15 minut, účinek se dostaví za 10 až 20 minut a trvá 2 až 4 hodiny.

Porod do vody

Teplá vodní lázeň zmírňuje porodní bolesti. Kromě toho vám odlehčí, takže můžete vyzkoušet různé porodní polohy. Urychluje také otevírání děložního hrdla a sestup dítěte do porodních cest. Pokud máte zájem o porod do vody, vyberte si zdravotnické zařízení, které ho nabízí.

Náš tip

Určitě jste si připravila porodní plán. Neupínejte se k němu příliš, může se stát, že běh událostí znemožní jeho realizaci. Pokud k tomu dojde, nenechte se vyvést z rovnováhy a přizpůsobte se situaci. Řekněte partnerovi nebo porodní asistentce, co by vám vyhovovalo (např. vodní lázeň, procházka, léky proti bolesti, masáž, dechové a relaxační techniky...), a oni vám – pokud to bude možné – pomohou s jejich splněním. Určitě to zvládnete!