Skip to main content

Těhotenské týdny:

20. týden těhotenství (20. TT): Je tu poločas

Kolik měří a váží dítě ve 20. týdnu těhotenství?

Vaše ratolest měří přibližně16 až 20 centimetrů. To je velikost lilku. Váží 250 až 290 gramů, tedy asi tolik jako celé máslo. Je stále dost lehká a má dost místa v děloze. Díky tomu může rozvíjet svůj pohybový potenciál a otáčet se kolem vlastní osy.

Otáčení kolem vlastní osy je důležité pro zdokonalení rozsahu pohybu a smyslu pro rovnováhu. Tímto způsobem si dítě trénuje vnímání těžiště těla.

Vývoj dítěte

Dítě intenzivně trénuje pohybový reflex. Kope nohama, vrtí se a dělá kotrmelce, přičemž čeří plodovou vodou. Její množství se postupně zvyšuje, přizpůsobuje se růstu dítěte a chrání ho před jakýmkoli vnějším tlakem na břicho matky.

Dále si procvičuje vývojový reflex uchopení. Přidržení a uchopování je velmi důležité ihned po narození – novorozenec se může držet matčina prsu a pohybem rukou a přisátím k bradavce vyvolat tvorbu prvního mateřského mléka. Zároveň provádí pohyby, které napodobují posouvání a plazení po čtyřech.

Porodní asistentka vloží dítě do náruče matky co nejdříve po porodu. Kromě stimulace tvorby mateřského mléka to usnadňuje jeho motorický vývoj v následujících týdnech a měsících. V našem „civilizovaném“ světě – na rozdíl od „přírodních“ národů – byl tento přirozený akt po určitou dobu ignorován, ale dnes je běžné, že dítě putuje okamžitě do náruče matky.

Ve 20. týdnu těhotenství se pomalu formuje obočí, které zůstane budoucímu dítěti po celý život. Oční víčka jsou pohyblivá, ale po několik následujících týdnů budou ještě stále zavřená.

Dítě si může vytvářet „vzpomínky“ již ve 20. týdnu. Zvuky nebo hudbu, které vnímá ve vašem lůně, pozná i po narození. Od této chvíle mu můžete zpívat nebo hrát ukolébavku na dobrou noc. V „novém životě“, po narození, ji pozná – a možná se mu bude lépe usínat.

Mezi 19. a 21. týdnem těhotenství podstoupíte kromě měření krevního tlaku, vyšetření krve a moči také další podrobné ultrazvukové vyšetření. Kromě velikosti a polohy dítěte gynekolog důkladně zkontroluje končetiny a vnitřní orgány dítěte, jakož i pupečník, placentu a plodovou vodu. Srdce je jasně rozpoznatelné a bije vyšší frekvencí než u dospělých. Vývoj mozku pokročil natolik, že jeho nejdůležitější oblasti již lékař snadno rozpozná na ultrazvukové obrazovce. Zkoumá také anatomické vlastnosti ledvin a průchodnost střev.

Co se s vámi děje ve 20. týdnu těhotenství?

Pokud jste podruhé maminkou, pravděpodobně jste si již všimla jemných pohybů dítěte. Můžete je přirovnat k třepotání nebo mávání motýlích křídel. Ženy, které už nosily dítě pod srdcem, je vždy cítí dříve než ty, které tento pocit nezažily.

Čekáte první dítě? Pravděpodobně se s napětím ptáte, kdy konečně pocítíte jeho pohyby. Určitě se to už pátkrát stalo, ale zatím jste to nevnímala, protože byly poměrně nevýrazné a nemohla jste je s jistotou rozpoznat.

První pohyby dítěte zaznamenávají prvorodičky obvykle mezi 20. a 24. týdnem těhotenství. Vnímají jakési bublání nebo lechtání způsobené vlněním plodové vody. Tyto pohyby si můžete představit jako mýdlové bubliny, které šplouchají na stěnu vašeho bříška, nebo jako motýla, který mává křídly – jemné „kopance“ patří k nejvzrušujícím okamžikům každého těhotenství.

Pokud je placenta uložena vpředu nebo je břišní stěna silnější, jsou pohyby tlumenější a ucítíte je později. Ještě nějakou dobu potrvá, než je začnete cítit nebo dokonce vidět.

Můžete mít následující příznaky

Hormonální změny, kterým bylo vaše tělo vystaveno po několik týdnů, přinášejí různé příznaky. Některé jsou nepříjemné a je dobré se proti nim bránit vhodnými preventivními opatřeními.

Vaginální výtok

Čas od času můžete zaznamenat zvýšený vaginální výtok. Tělo se během těhotenství snaží udržet porodní cesty čisté, bez zárodků, a to „samoproplachováním“ pochvy. Produkuje více tekutin, které odvádějí patogeny z těla ven.

Dítě je v děloze chráněno před infekcemi tvrdou hlenovou zátkou, která těsně uzavírá děložní hrdlo a spolu s plodovým obalem tvoří obrannou linii. Vagina je nicméně vystavena zvýšenému riziku kvasinkové infekce známé jako vaginální mykóza. Dbejte zvýšené opatrnosti na veřejných koupalištích, v bazénech nebo na veřejných toaletách.

Ujistěte se, že výtok je vždy bělavý nebo bílý a má neutrální zápach. Pokud se změní jeho barva nebo zápach, je hrudkovitý nebo pociťujete otok, nepříjemné svědění, pálení či bolest v pochvě, obraťte se na svého lékaře, který vám předepíše antimykotika ve formě tablet, čípků nebo krémů.

Bolesti zad, napětí v břiše a svědění kůže

Tyto příznaky jsou důsledkem zvýšené zátěže svalů, šlach a kůže. Nemusíte je však pociťovat stále a se stejnou intenzitou.

Tyto příznaky můžete snadno zvládnout pravidelným cvičením, správným zvedáním a přenášením těžkých věcí, správným držením těla a dostatečným odpočinkem.

Dopřejte své pokožce pravidelnou každodenní péči, například pomocí jemného tělového másla. Po každé sprše nebo koupeli naneste na pokožku tělové máslo HiPP.

Nejlepší tipy ve zkratce

  • Vyzkoušejte vyživující „Kleopatřinu koupel“ s mlékem, mořskou solí a medem. Pokožka se uvolní a zregeneruje.
  • Dopřejte si pravidelné masáže. Díky nim bude vaše pokožka pružnější a prokrvenější.
  • Zpívejte nebo pouštějte svému dítěti ukolébavky či jiné dětské písničky – po narození je bude jistě vnímat.
  • Cvičení je důležité. Co třeba těhotenské plavání, gymnastika nebo jóga?
  • Jste zahlcena škálou pocitů a prožitků spojených s jiným stavem? Pište si deník. Zároveň to bude hezká vzpomínka na vaše těhotenství.

Zeptejte se lékaře nebo porodní asistentky

 

Jaký sport je pro mě bezpečný?

Výběr vhodného sportu závisí na vašich předchozích zkušenostech a návycích. Ujasněte si, která sportovní aktivita a úroveň tréninku je pro vás a vaše dítě vhodná. Pokud jste dosud pravidelně necvičila, měla byste si v těhotenství vybrat méně náročný sport, který je zaměřen spíše na mírné posilování než na vytrvalost. Ideální je jóga nebo pilates pro těhotné.

Náš tip

Dobrou volbou je také plavání. Pokud je vaše těhotenství normální, nemusíte se obávat pobytu v bazénech nebo na koupalištích. Tělo má několik „ochranných opatření“ proti bakteriím. Nezapomeňte však na zvýšenou opatrnost a hygienu.

  • Vyhýbejte se přeplněným bazénům, ale také přírodním jezerům, kde může být zvýšený výskyt různých bakterií, na které jste v době těhotenství náchylnější.
  • Dbejte také na teplotu vody a snažte se vyhnout koupání v příliš studené vodě, abyste neprochladla, zejména močové cesty jsou v tomto období citlivější. Totéž platí pro vyšší teploty, během těhotenství by teplota vody neměla být vyšší než 37 °C.
  • Při plavání se vyvarujte prudkých pohybů a obratů, spíše se držte klidného tempa.
  • Po plavání se vždy osprchujte a převlékněte do suchých plavek.
  • Mnoho matek používá při plavání ochranu v podobě tamponu. Tampon odstraňte ihned po sprchování, v ideálním případě se o jeho použití poraďte s lékařem.

 

V rodině máme cukrovku. Co mám dělat, abych jí předešla?

Pokud se u vás v rodině vyskytla cukrovka, zejména 1. typu, poraďte se se svým lékařem.Existují určité příznaky, které signalizují těhotenskou cukrovku. Proto se u budoucích matek vždy vyšetřuje moč. Pokud je výsledek neobvyklý, lékař provede další test, aby podezření potvrdil nebo vyloučil.

Těhotenská cukrovka je dočasná porucha metabolismu cukrů. Pokud je zachycena včas, lze ji dobře léčit a je dočasná. Teprve v pokročilém stadiu se mohou objevit komplikace, které jsou nebezpečné pro vás i dítě.

 

Co dělat, když mám během těhotenství potíže?

Máte akutní infekci, alergii, bolesti zad, kloubů, hlavy nebo jiné potíže? Neexperimentujte, poraďte se s lékařem nebo lékárníkem. Neužívejte léky nebo doplňky stravy bez konzultace s odborníkem, pouze na základě doporučení známého nebo internetu. Mnoho léků se v těhotenství nesmí užívat nebo je můžete užívat jen v některých týdnech. Pro zdravý vývoj vašeho nenarozeného dítěte je nesmírně důležité dodržovat rady lékaře a lékárníka.

Zeptejte se jich také na přírodní a bylinné doplňky. Rostlinné složky mají různé účinky na lidský organismus, zejména na vyvíjející se dítě v děloze.